Krótka historia depilacji

Choć trudno w to uwierzyć, pierwsze maszynki do golenia powstały 30 tysięcy lat p.n.e.! Od ostrych kamieni, przez brzytwy, maszynki do golenia i depilatory, aż po najnowocześniejsze wynalazki – lasery. Jak wyglądała historia depilacji?

Depilacja w starożytnym Egipcie

Depilacja zbędnego owłosienia była powszechnie znana już w starożytnym Egipcie. Całkowity brak owłosienia cechował ludzi wysoko urodzonych. Skrupulatne pozbywanie się włosków było podyktowane przesądem, że są one miejscem przebywania zła. Faraon, władca Egiptu, przed objęciem rządów przechodził niezwykle bolesną ceremonię usuwania owłosienia: każdy – nawet najmniejszy – włosek był wyrywany pęsetą. Nie była to jednak jedyna metoda depilacji znana w tamtych czasach. W powszechnym użyciu były specjalnie szlifowane muszle i kamienie, ostre jak żyletki. Prawdopodobnie to starożytni Egipcjanie odkryli wosk do depilacji, który uzyskiwali z mieszaniny miodu, cukru, cytryny oraz wody.

Depilacja w starożytnej Grecji i Rzymie

W starożytnej Grecji, a następnie w starożytnym Rzymie, dobrze widziany był brak owłosienia na ciele u dobrze urodzonych kobiet. Greczynki depilowały nie tylko nogi, ale i ręce. Rzymskie kapłanki, aby ukazać czystość przed swoim bóstwem, depilowały całe ciała, również miejsca intymne. Do depilacji twarzy – w tym brwi – korzystano z pęsety zwanej “volsella”. Proces depilacji odbywał się w łaźniach; obecnie depilacja na mokro jest najbardziej powszechną formą pozbywania się niechcianego owłosienia. Rzymianki używały – działającej podobnie jak wosk – mieszanki smoły i pasty z żywicy, którą po nałożeniu na ciało odrywały szybkim, zdecydowanym pociągnięciem. Stosowano również specyfik przygotowany z pieczonych, połączonych z octem, pijawek.

W średniowiecznej Europie bogobojne kobiety zakrywały swoje ciała – nie dbano o higienę, w tym również o usuwanie owłosienia.

Powrót do depilacji ciała

Depilacja przeżyła swój renesans dopiero w roku 1915. Świat zaskoczyła reklama w magazynie „Harper’s Bazaar” przedstawiająca kobietę w letniej sukience i ogolonymi pachami. Pod spodem znajdował się napis: „Letnia sukienka i współczesny taniec razem wymuszają usuwanie zbędnego owłosienia”. Od tego czasu depilacja przestała być tematem tabu. Do pierwszej połowy XX wieku kobiety goliły jedynie pachy. Przełom nastąpił w 1943 roku za sprawą amerykańskiej aktorki, przyszłej ikony seksu – Betty Grable, która odważyła się pokazać światu swoje wydepilowane nogi. Zmieniająca się moda oraz coraz śmielsze odkrywanie większych parti ciała sprzyjały depilacji.

Najskuteczniejsza depilacja XXI wieku – laser

W XXI wieku proces depilacji nie musi być bolesny i nieprzyjemny. Dzięki zaawansowanej technologii całkowicie możemy zapomnieć o zbędnych, rzucających się w oczy włoskach. Najskuteczniejszą znaną dziś metodą usuwania zbędnego owłosienia z każdej partii ciała jest depilacja laserowa. Polega ona na uszkodzeniu, osłabieniu, a w konsekwencji uniemożliwieniu regeneracji, odbudowy i dalszego wzrostu włosa. Jednym z najnowocześniejszych i najbezpieczniejszych laserów jest laser diodowy, który gwarantuje dokładną depilację. Więcej informacji na temat depilacji laserem diodowym przeczytacie na stronie: https://anlaya.pl/depilacja/depilacja-laserowa/.

Jak wygląda depilacja laserowa?

Laserowa depilacja wymaga odpowiedniego przygotowania ciała. Przed zabiegiem dozwolone jest usuwanie włosków jedynie za pomocą maszynki. Należy zrezygnować z wosku, pasty cukrowej oraz depilatora. Obowiązkowe jest także zaprzestanie intensywnego opalania skóry, stosowania kremów czy peelingów złuszcających. Należy również odstawić leki, które mogą wywołać światłouczulenia.

Pierwszy zabieg laserowy poprzedzony jest specjalistyczną konsultacją. Niezbędne jest wykonanie próby laserowej, która pomaga w określeniu parametrów zabiegowych i ustaleniu fototypu skóry. Przed rozpoczęciem zabiegu należy założyć specjalne okulary chroniące wzrok. Wybrane miejsce do depilacji zostaje zdezynfekowane, a następnie ogolone. W kolejnym kroku specjalista przykłada w dane miejsce głowicę lasera, który wysyła wiązki światła uszkadzające włoski. Zabieg może wywoływać uczucie pieczenia, które po zakończonej depilacji jest łagodzone okładami z lodu.

Efekty depilacji można dostrzec natychmiast. Przez kilka godzin po zabiegu skóra może pozostawać zaczerwieniona. Należy zadbać o jej intensywne nawilżanie, by nie została podrażniona. Niewskazane jest opalanie czy używanie kremów z wysokimi filtrami tuż po zabiegu.

Depilacja laserowa skutecznie usuwa włoski w fazie wzrostu. Aby uzyskać optymalny efekt, zabieg należy kilkukrotnie powtórzyć. Specjaliści z Anlaya Day Spa podkreślają, że depilacja laserowa pozostawia trwałe efekty – już po 2, 3 zabiegach możemy cieszyć się jedwabiście gładką skórą. Więcej informacji o ofercie oraz cennik zabiegów znajdziemy na stronie https://anlaya.pl/.

Artykuły

Podaruj prezent najbliższym

Wybierz Voucher kwotowy lub na określoną serię zabiegową i spraw radość ukochanej osobie.

Bezpieczna Klinika

Drodzy Pacjenci 💖

Chcemy, aby Anlaya niezmiennie była dla Was miejscem relaksu i wytchnienia. W klinice działamy i stosujemy się do wszystkich wymogów bezpieczeństwa, dzięki którym wizyty u nas pozostaną bez wpływu na Wasze zdrowie. Dodatkowo wprowadziliśmy kilka nowych zmian, wszystko po to, aby każdy czuł się bezpiecznie.

👩‍⚕️ Regularnie dezynfekujemy wszystkie powierzchnie (łóżka, klamki, sprzęt itp.)
👩‍⚕️ Cały zespół wyposażony jest w środki ochrony osobistej (maski, przyłbice, dezynfektory i odzież ochronną)
👩‍⚕️ Przy wejściu do kliniki dostępny jest płyn dezynfekujący
👩‍⚕️ Regularnie wietrzymy pomieszczenia
👩‍⚕️ Dysponujemy szybami ochronnymi w recepcji i przy stanowiskach manicure & pedicure
👩‍⚕️ Stosujemy jedynie certyfikowane środki do dezynfekcji
👩‍⚕️ Każdy ma mierzoną temperaturę
👩‍⚕️ Zachowujemy odstępy pomiędzy Klientami, a grafik został dostosowany w taki sposób, by Pacjenci mieli ze sobą jak najmniejszą styczność
👩‍⚕️ Wszyscy wypełniają ankietę dotyczącą stanu zdrowia

U nas możecie czuć się bezpiecznie ❤

Do zobaczenia w Naszej klinice 🌺