Trądzik różowaty i rumień – przyczyny, metody leczenia i rozpoznanie

Trądzik różowaty w zaawansowanym stadium jest schorzeniem, które bardzo trudno wyleczyć. Wbrew pozorom, ma on niewiele wspólnego z trądzikiem młodzieńczym. Choroba dosięga co dziesiątą osobę w przedziale wiekowym 30-55 lat, częściej kobiety niż mężczyzn. Do pierwszych objawów trądziku różowatego zalicza się rumień. Zaczerwienienie twarzy, szczególnie w okolicach nosa, czoła i policzków jest objawem, którego nie wolno lekceważyć, dlatego usuwanie rumienia na twarzy to element działań leczniczych i profilaktycznych. Jakie są czynniki ryzyka, jak rozpoznać zalążki choroby i jak się ją leczy?

Czy laserowe leczenie trądziku różowatego przynosi dobre efekty?

Przyczyny i symptomy trądziku różowatego

Trądzik różowaty zaliczany jest do chorób przewlekłych skóry twarzy. Do pierwszych objawów schorzenia należy zaliczyć czerwienienie skóry twarzy mające charakter napadowy. Postępująca choroba obejmuje rumień środkowej części twarzy, a także pojawiające się teleangiektazje (rozszerzone naczynka). W zaawansowanym stopniu choroby występują grudki i krosty oraz łojotok, a także forma przerostowa.

 

Do czynników ryzyka sprzyjających rozwojowi choroby należą:

  • silny stres
  • eskpozycja na silne nasłonecznienie (głównie w przypadku osób z jasną cerą – I lub II fototyp skóry)
  • niezdrowa dieta (ciężkostrawne posiłki, z dużą ilością witamin B6 i B12, alkohol)
  • sauna, gorące kąpiele, chlorowana woda
  • zaburzenia hormonalne (tarczycy, hormony kobiece)
  • leki obniżające cholesterol
  • opryszczka wargowa

leczenie trądzika

Trądzik różowaty – leczenie

Terapia stosowana przy trądziku różowatym obejmuje zarówno miejscowe leczenie zewnętrzne, leczenie doustne, a także dobór odpowiednich dermokosmetyków.

W leczeniu miejscowym wykorzystuje się przede wszystkim żel lub krem zawierający metronidazol 0,75% i 1%, kwas azelainowy, a także 10% sulfacetamid sodowy z 5% siarką oraz nadtlenek benzoilu. Miejscowo stosuje się również antybiotyki.

Leczenie doustne z kolei skupia się przede wszystkim na usuwaniu przyczyn choroby, jak np. zaburzenia hormonalne. W trudniejszych przypadkach leczenie obejmuje również retinoidy. Wysoką skutecznością w walce z chorobą cechuje się również laserowe usuwanie trądziku różowatego.

 

Leczenie rumienia laserem

W przypadku trądziku różowatego, niezmiernie istotnym jest, by zahamować postęp choroby i nie dopuścić do wystąpienia formy grudkowatej. Zaczerwienienie pojawiające się w środkowej części twarzy jest łagodną postacią tego schorzenia, stąd usuwanie rumienia jest niezbędnym krokiem, by nie pozwolić rozwinąć się chorobie. Zabiegi na trądzik różowaty obejmują kilka sesji, w których stosuje się laser na rumień z widocznie rozszerzonymi naczynkami. Laserowe usuwanie rumienia to bardzo skuteczny i bezbolesny zabieg.

Warto wiedzieć, że niemożliwym jest całkowite wyleczenie choroby. Trądzik różowaty na nosie i w obrębie czoła czy policzków można jedynie zmniejszyć i zahamować. Po skutecznie przeprowadzonej terapii, niezmiernie ważna jest profilaktyka, zapobiegająca nawrotowi choroby. Poniższa tabelka obrazuje, co należy robić, a czego powinniśmy unikać, by nie spowodować postępu choroby.

TRĄDZIK RÓŻOWATY I RUMIEŃ
przeciwskazaniazalecenia
peelingi kwasowe, depilacja woskiemdermokosmetyki do skóry wrażliwej, bez alkoholu i substancji zapachowych
drażniące peelingi mechaniczne
zabiegi rozgrzewające / saunaunikanie gorących kąpieli
mydła i detergenty syntetycznedelikatne środki myjące nienaruszające warstwy lipidowej skóry
spożywanie ostrych i pikantnych potraw, produktów wysoko przetworzonych, napojów gazowanychdieta bogata w świeże warzywa i owoce, oleje i orzechy
silne nasłonecznieniestosowanie wysokich filtrów UV
gwałtowne zmiany temperaturnatłuszczanie skóry w okresie zimowym
alkoholrezygnacja z używek
palenie papierosów
stresredukcja stresu

Artykuły

Podaruj prezent najbliższym

Wybierz Voucher kwotowy lub na określoną serię zabiegową i spraw radość ukochanej osobie.

Bezpieczna Klinika

Drodzy Pacjenci 💖

Chcemy, aby Anlaya niezmiennie była dla Was miejscem relaksu i wytchnienia. W klinice działamy i stosujemy się do wszystkich wymogów bezpieczeństwa, dzięki którym wizyty u nas pozostaną bez wpływu na Wasze zdrowie. Dodatkowo wprowadziliśmy kilka nowych zmian, wszystko po to, aby każdy czuł się bezpiecznie.

👩‍⚕️ Regularnie dezynfekujemy wszystkie powierzchnie (łóżka, klamki, sprzęt itp.)
👩‍⚕️ Cały zespół wyposażony jest w środki ochrony osobistej (maski, przyłbice, dezynfektory i odzież ochronną)
👩‍⚕️ Przy wejściu do kliniki dostępny jest płyn dezynfekujący
👩‍⚕️ Regularnie wietrzymy pomieszczenia
👩‍⚕️ Dysponujemy szybami ochronnymi w recepcji i przy stanowiskach manicure & pedicure
👩‍⚕️ Stosujemy jedynie certyfikowane środki do dezynfekcji
👩‍⚕️ Każdy ma mierzoną temperaturę
👩‍⚕️ Zachowujemy odstępy pomiędzy Klientami, a grafik został dostosowany w taki sposób, by Pacjenci mieli ze sobą jak najmniejszą styczność
👩‍⚕️ Wszyscy wypełniają ankietę dotyczącą stanu zdrowia

U nas możecie czuć się bezpiecznie ❤

Do zobaczenia w Naszej klinice 🌺