Podejrzane znamiona na ciele. Kiedy udać się do dermatologa?

Każdy z nas posiada jakieś zmiany skórne. Większość z nich nie jest groźna dla naszego życia i zdrowia, jednak czasem znamiona budzą w nas niepokój. Kiedy należy zgłosić się z nimi do specjalisty?

Pieprzyki – groźne, czy nie?

Najpowszechniejsze zmiany skórne to tzw. pieprzyki, czyli znamiona barwnikowe. Każdy dorosły człowiek ma ich na swoim ciele kilkadziesiąt. Czy któreś z nich powinny budzić niepokój? Tak! Znamiona na ciele, które ulegają przemianom, albo po prostu wyglądają inaczej, nietypowo, to dla nas znak ostrzegawczy. Takie zmiany skórne z pewnością powinien obejrzeć dermatolog. Warto znaleźć doświadczonego specjalistę, na stronie internetowej powinny być zamieszczone wszystkie najważniejsze informacje, dotyczące zakresu usług i kompetencji lekarza, jak na przykład tu: https://anlaya.pl/dermatolog/. Pamiętajmy, że lepiej zbyt często korzystać z usług specjalisty, niż zgłosić się do niego za późno!

Powody do niepokoju

Z jakimi znamionami udać się do dermatologa? Kiedy znamiona powinny nas niepokoić? Przede wszystkim wtedy, gdy obserwujemy ich zmianę, taką jak powiększenie znamion, zaczerwienienie, zmiana koloru. Szczególną uwagę powinniśmy także zwrócić na wszystkie zmiany skórne, charakteryzujące się nieregularnymi brzegami, asymetrią i średnicą powyżej 5 mm. Jeśli znamię nas swędzi, krwawi, albo coś się z niego sączy, dermatolog będzie niezbędny – i to natychmiast! Ignorowanie problemów skórnych może doprowadzić nawet do śmierci. Choroby nowotworowe skóry – zwłaszcza najbardziej złośliwy czerniak – zaczynają się od niewinnie wyglądających pieprzyków.

Leczenie znamion

Jedynym sposobem na leczenie znamion jest ich usuwanie. Zazwyczaj usuwa się nie tylko samo znamię, lecz także zapas zdrowej tkanki wokół niego, by mieć pewność, że żadne zmiany nie pozostały w strukturze skóry. Usuwanie znamion przeprowadzane jest na wiele różnych sposobów. Metoda tradycyjna, chirurgiczna, jest stosowana wtedy, gdy dermatolog ma podejrzenia, iż znamię może mieć charakter nowotworowy. Wycięcie zmian skalpelem powoduje, że zmienione tkanki pozostają niezniszczone i można je poddać badaniu histopatologicznemu. Inną, innowacyjną metodą usuwania pieprzyków i innych zmian skórnych, jest laser. Jego niewątpliwą zaletą jest brak blizn oraz brak konieczności hospitalizowania pacjenta. W przypadku większych znamion, konieczne jest etapowe usunięcie ich, polegające na stopniowym spłycaniu zmian. Pomiędzy kolejnymi zabiegami stosuje się trwającą kilka tygodni przerwę.

Usuwać, czy nie usuwać?

Powszechnie panuje opinia, że znamiona na ciele nie stanowią dla nas zagrożenia, dopóki ich nie ruszymy. Uważa się, iż podejrzanie wyglądająca zmiana powinna pozostać ignorowana, ponieważ jej wycięcie może uaktywnić chorobę nowotworową. Takie myślenie jest całkowicie błędnie, przypadki, w których pacjenci zmarli po usunięciu znamion to przykłady na zbyt późną reakcję, czyli takie, w których czerniak zdążył już zająć inne tkanki. Do usunięcia kwalifikują się wszystkie podejrzanie wyglądające zmiany, a także takie, których lokalizacja sprawia, że każdego dnia narażone są na liczne podrażnienia, np. przez gumkę z majtek, czy ramiączko od stanika. Coraz częściej usuwa się znamiona wyłącznie ze względów estetycznych – jeśli uważamy, że jakiś pieprzyk psuje nasz wygląd, możemy zgłosić się do dermatologa na jego usunięcie.

Profesjonalne usługi z zakresu dermatologii, skuteczne leczenie i najnowsze technologie oferuje https://anlaya.pl/.

Artykuły

Podaruj prezent najbliższym

Wybierz Voucher kwotowy lub na określoną serię zabiegową i spraw radość ukochanej osobie.

Bezpieczna Klinika

Drodzy Pacjenci 💖

Chcemy, aby Anlaya niezmiennie była dla Was miejscem relaksu i wytchnienia. W klinice działamy i stosujemy się do wszystkich wymogów bezpieczeństwa, dzięki którym wizyty u nas pozostaną bez wpływu na Wasze zdrowie. Dodatkowo wprowadziliśmy kilka nowych zmian, wszystko po to, aby każdy czuł się bezpiecznie.

👩‍⚕️ Regularnie dezynfekujemy wszystkie powierzchnie (łóżka, klamki, sprzęt itp.)
👩‍⚕️ Cały zespół wyposażony jest w środki ochrony osobistej (maski, przyłbice, dezynfektory i odzież ochronną)
👩‍⚕️ Przy wejściu do kliniki dostępny jest płyn dezynfekujący
👩‍⚕️ Regularnie wietrzymy pomieszczenia
👩‍⚕️ Dysponujemy szybami ochronnymi w recepcji i przy stanowiskach manicure & pedicure
👩‍⚕️ Stosujemy jedynie certyfikowane środki do dezynfekcji
👩‍⚕️ Każdy ma mierzoną temperaturę
👩‍⚕️ Zachowujemy odstępy pomiędzy Klientami, a grafik został dostosowany w taki sposób, by Pacjenci mieli ze sobą jak najmniejszą styczność
👩‍⚕️ Wszyscy wypełniają ankietę dotyczącą stanu zdrowia

U nas możecie czuć się bezpiecznie ❤

Do zobaczenia w Naszej klinice 🌺