Osoby, które doświadczyły niemożliwości uśnięcia, mimo wszelkich chęci, wiedzą, jakim problemem może być bezsenność. Wielokrotnie powtarzające się noce, spędzone na oczekiwaniu na nadchodzący sen mogą być zarówno efektem różnych schorzeń, jak i ich przyczyną. Wiele przepisywanych środków na tę dolegliwość nie skutkuje, dlatego warto zainteresować się alternatywnymi, w stosunku do farmakologii, sposobami leczenia bezsenności.
Czym jest bezsenność i co ją powoduje?
Bezsenność nazywana jest aktualnie chorobą cywilizacyjną, z powodu liczby ludzi, którzy na nią cierpią. Określa się tym mianem zaburzenia snu, które nie polegają tylko na niemożliwości zaśnięcia, ale także problemy z utrzymaniem ciągłości snu oraz jego krótkim trwaniem. Wszystko to prowadzi do osłabienia organizmu. Skutkiem może być chroniczne przemęczenie, brak koncentracji, depresja i wiele innych schorzeń. Cierpieć mogą na nią wszyscy, a szczególnie osoby mocno zestresowane i cierpiące na różne dolegliwości, m.in:
zaburzenia psychiczne
bezdechy
choroby somatyczne
długotrwały ból
Rozpoznanie problemu powodującego bezsenność jest najważniejsze w jej leczeniu. W procesie szukania jej przyczyn można zacząć od przyjrzenia się swojemu kręgosłupowi. Jeśli to on jest głównym czynnikiem wywołującym brak snu, warto zapoznać się z terapią manualną – prostym i przyjemnym sposobem na leczenie i bólów kręgosłupa, i bezsenności.
Terapia manualna – na czym polega i do kogo jest skierowana?
O problemy z kregosłupem nie jest trudno. Wystarczy niewłaściwe schylenie się lub uniesienie ciężkich rzeczy. Wszystko to może doprowadzić do przesunięcia kręgów. W efekcie powstaje nierównomierny ucisk na krążki międzykręgowe, a stąd już bardzo blisko do powstawania przepuklin i długotrwałych bólów pleców. Czasami może się zdarzyć tak, że przesunięte kręgi będą uciskały na nerwy. Oprócz bólu może powodować to także bezsenność, bądź też problemy ze snem mogą być skutkiem bólu. Wszystko to powoduje spięcie mięśni i stawów, co już znacząco wpływa na jakość życia codziennego.
Terapia manualna jest techniką stosowaną w fizjoterapii, która wspomaga leczenie właśnie takich urazów kręgosłupa. Wykorzystuje ucisk, różne techniki masażu i rozciągania, aby dotrzeć do źródła problemu. Jej zadaniem jest usunięcie blokady powodującej spięcie mięśni, po której usunięciu kręgi powinny ponownie wrócić do swojego pierwotnego miejsca. Na terapię manualną może zdecydować się osoba, która zauważa u siebie takie objawy, jak:
bóle różnych odcinków kręgosłupa
migreny
bóle karku
bezsenność, zawroty głowy, szum w uszach
rwa kulszowa
Jak wygląda terapia manualna?
Wykonuje się ją u przeszkolonego fizjoterapeuty. Na pierwsze spotkanie pacjent powinien zabrać ze sobą dokumentację medyczną, jeśli taką posiada – mówi terapeuta z Anlaya Day Spa w Józefowie, specializującej się m.in. w terapii manualnej – Pozwoli to zapoznać się wykonującemu zabieg z rodzajem dysfunkcji, a także pomoże ustalić odpowiednie metody usunięcia problemu. Wywiad medyczny jest istotną częścią spotkania, której nie można opuszczać. Po ustaleniu zastosowanej metody masażu pacjent przechodzi na leżankę i poddaje się zabiegom specjalisty. Ten wykorzystując ucisk swoich dłoni (stąd nazwa terapii) sprawdza stopień napięcia skóry. Następnie wprowadza pacjenta w stan rozluźnienia i przechodzi do właściwego masażu, mającego na celu zniesienie wszelkich blokad mięśniowych. Ulgę w bólu przynoszą już pierwsze spotkania. Powtórzenie zabiegu po tygodniu lub dwóch przynosi zazwyczaj widoczniejsze efekty. Pacjent wie, czego może się spodziewać, a dodatkowo w domu próbuje samodzielnie się rozluźniać. Uczestnictwo w kilku seriach zabiegu poprawia stan zdrowotny kregosłupa, rozluźnia a dzięki temu znacząco wpływa na jakość snu. Tym samym sposobem zmniejsza lub eliminuje problem bezsenności.
Kto nie może skorzystać z terapii manualnej?
Mówi się, że masaż nie zaszkodzi, a zawsze pomoże. Jednak jeśli problemy z kręgosłupem są mocno zaawansowane, a lekarz zabronił wykonywania uciskowych masaży, należy wybrać inną formę leczenia. Przeciwwskazaniem będą również wszelkie złamania kości, będące w okresie regeneracji, a także oseteoporoza i gruźlica kości.