Przeciwwskazania przy depilacji laserowej – leki, choroby skóry. O tym powinieneś wiedzieć

Kult gładkiego ciała wymaga od nas poświęceń. Tradycyjne metody usuwania owłosienia są względnie niedrogie, niestety zabiegi takie należy często powtarzać, a przy tendencji do obfitego owłosienia bywa to bardzo dokuczliwe. Depilację laserową zaleca się szczególnie osobom, których skóra podatna jest na podrażnienia po tradycyjnych sposobach usuwania owłosienia. Stanowi doskonałą alternatywę dla nieefektywnych i nietrwałych metod. Już po kilku zabiegach można mieć pewność, że włosy nie odrosną, a my możemy cieszyć się gładką i jedwabistą skórą. Niestety, istnieją przeciwwskazania, które tymczasowo lub trwale uniemożliwiają poddanie się zabiegowi laserowego usuwania owłosienia. Sprawdź, czy to Cię dotyczy.

Depilacja laserem należy do najpopularniejszych i najskuteczniejszych zabiegów trwałego usuwania owłosienia. Zaleca się ją osobom, które borykają się z problemem wrastania włosków lub tworzenia się bolesnych i nieestetycznych stanów zapalnych mieszka włosowego po depilacji depilatorem bądź maszynką do golenia. Największą zaletą laserowego usuwania włosów jest całkowite lub prawie całkowite usunięcie owłosienia z wybranych miejsc na ciele: pach, twarzy, nóg czy okolic intymnych. Niestety niektóre czynniki wykluczają możliwość poddania się zabiegowi. Kiedy najlepiej zrezygnować z depilacji laserowej?

Ciąża i karmienie a depilacja laserowa

Jednym z głównych kryteriów wykluczających możliwość wykonania zabiegu laserowej depilacji jest ciąża i okres karmienia dziecka piersią. Przyszłe mamy i mamy karmiące powinny się wstrzymać z wykonaniem zabiegu i odłożyć go na później.

Opalenizna a depilacja laserem

Osoby z opalenizną – bez względu na to, czy jest ona naturalna, czy w wyniku opalania w solarium lub tez stosowania preparatów brązujących i kosmetyków samoopalających, bezwzględnie powinny zrezygnować z laserowej metody usuwania owłosienia.

Nadwrażliwość na słońce i skłonność do bliznowacenia

Jeśli nasza skóra źle znosi działanie promieni słonecznych, istnieje ryzyko, że prawdopodobnie niekorzystnie będzie działać na nią również światło lasera. Dodatkowo w przypadku, kiedy skóra podatna jest na tworzenie się bliznowców, także nie zaleca się depilacji laserowej.

Antybiotyki oraz zioła i leki światłouczulające a laserowe usuwanie owłosienia

Kolejnym przeciwwskazaniem do laserowej depilacji jest przyjmowanie niektórych leków światłouczulających. Istnieje bowiem ryzyko wystąpienia nieprawidłowych reakcji skóry na światło lasera. Jeśli natomiast pojawi się jakakolwiek wątpliwość, warto uważnie przeczytać ulotkę, skonsultować się w tej sprawie z lekarzem bądź farmaceutą, aby upewnić się, że dany lek nie należy do wyżej wymienionej grupy i nie istnieje prawdopodobieństwo wystąpienia niepożądanych reakcji. Popularne leki i zioła światłouczulające to między innymi: leki z grupy antydepresantów, część antybiotyków (zwłaszcza te z grupy retinoidów, stosowane do leczenia różnych postaci trądziku) oraz skrzyp, bratek, dziurawiec, nagietek czy szałwia. Uwaga! Osoby zażywające leki światłouczulające powinny zachować odstęp ok. 6 miesięcy pomiędzy momentem zakończenia leczenia a rozpoczęciem zabiegów depilacji laserowej.

Depilacja laserem a choroby i dolegliwości

Wszelkie schorzenia skóry, jak: łuszczyca, bielactwo czy rybia łuska stanowią przeciwwskazanie do poddania się depilacji laserowej. Do zabiegu nie powinny także przystępować osoby borykające się z różnego rodzaju infekcjami wirusowymi, bakteryjnymi czy grzybicznymi. Z kwalifikacji do zabiegu wykluczają nas również: choroba nowotworowa, wszczepiony rozrusznik serca, epilepsja, nieleczona cukrzyca, zaburzenia krzepliwości krwi oraz leczenie hormonalne (leczenie niepłodności, choroby tarczycy).

Depilacja laserowa a kosmetyki

Istotne jest, by do depilacji laserowej odpowiednio się przygotować. Na kilka dni przez zabiegiem należy zrezygnować ze stosowania preparatów zawierających kwasy owocowe, peelingów i kosmetyków złuszczających oraz kremów z retinolem (pochodna wit. A) i kosmetyki z dużym stężeniem witaminami A, C i E.

Depilacja laserowa twarzy

Oprócz wspomnianych wyżej leków na trądzik i kosmetyków z retinolem i witaminami A, C i E, przeszkodę do wykonania zabiegu depilacji laserem stanowić może posiadanie aparatu ortodontycznego.

Depilacja laserowa pach

Osoby decydujące się na przystąpienie do zabiegu depilacji laserowej pach powinny pamiętać o tym, że jednym z czynników wykluczających jest stosowanie tzw. blokerów potu, takich jak Antidral czy Etiaxil.

Depilacja laserowa bikini

Na ogół przeciwwskazania do zabiegu laserowego usuwania włosów z bikini jest taka sama, jak w przypadku innych części ciała. Jednak jeśli zdecydujemy się na np. depilację brazylijską, dla komfortu kobiety powinny zaplanować zabieg przed lub po miesiączce. Należy także pamiętać o tym, by do zabiegu nie przystępować bezpośrednio po wykonaniu depilacji woskiem, pesetą czy depilatorem. Jeżeli tego typu depilacja została już wykonana, należy odczekać przynajmniej 1 miesiąc przed decyzją o zabiegu laserowym.

trwałe usuwanie owłosienia

Z depilacji laserowej powinny także zrezygnować osoby z rudymi lub siwymi włosami z uwagi na niską skuteczność zabiegu w tych przypadkach. Także u blondynek efekty depilacji są zazwyczaj mniej zadowalające z uwagi na brak melaniny w mieszku włosowym.

Przygotowanie do zabiegu

Depilacja laserowa jest najskuteczniejszym sposobem na pozbycie się niechcianego owłosienia. Jeśli nie ma przeciwwskazań do jej wykonania (lub przeszkody te ustąpią), przed poddaniem się zabiegowi warto odpowiednio się do niego przygotować. Przed pierwszą sesją przeprowadzana jest wnikliwa dermokonsultacja. Dla bezpieczeństwa wykonuje się często próbę laserową na niewielkiej powierzchni skóry. Przed samym zabiegiem natomiast należy zgolić włosy maszynką oraz zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmu i wypić ok. 2 litrów wody.

Najskuteczniejszym i najnowocześniejszym urządzeniem przeznaczonym do laserowej depilacji, stosowanym w renomowanych klinikach medycyny estetycznej w Warszawie i nie tylko, jest laser Vectus. To zdecydowanie najbardziej zaawansowany laser diodowy do trwałego usuwania owłosienia. Urządzenie wyposażone jest w czytnik SkinTel, który inteligentnie bada poziom melaniny w skórze pacjenta i na tej podstawie dobiera odpowiednie parametry zabiegu. Technologia działania lasera została opracowana przez naukowców z Harvard University i posiada certyfikat FDA, który potwierdza skuteczność oraz bezpieczeństwo zabiegu.

Artykuły