Tu podaj tekst alternatywny

SPA Anlaya

Zapraszamy do naszego SPA.

spa.anlaya.pl
Anlaya logo

Zapraszamy do naszego SPA.

spa.anlaya.pl

Czy chcesz, abyśmy się z Tobą skontaktowali?

Toksyna botulinowa, czyli nie tylko botox

Toksyna botulinowa, znana również pod nazwą jad kiełbasiany, to białko produkowane przez beztlenowe bakterie – laseczki jadu kiełbasianego (Clostridium botulinum). Jak sama nazwa wskazuje toksyna botulinowa może być toksyczna dla organizmu. Jadem kiełbasianym mogą być zatrute różnorodne produkty spożywcze np. konserwy mięsne, rybne. Ale jak mawiał znany lekarz i przyrodnik Paracelsus „Cóż jest trucizną? Wszystko jest trucizną i nic nie jest trucizną. Tylko dawka czyni, że dana substancja nie jest trucizną”. Toksyna botulinowa ze względu na swoje działanie jest powszechnie wykorzystywana w medycynie i kosmetologii.

Jak działa toksyna botulinowa?

Toksyna botulinowa jest neurotoksyną, czyli substancją uszkadzającą układ nerwowy. Jej szkodliwe działanie wynika z faktu, że toksyna blokuje płytkę nerwowo- mięśniową i powoduje porażenie skurczu mięśnia.

Gdzie jest stosowana toksyna botulinowa?

Ze względu na swoje działanie na przewodnictwo nerwowo- mięśniowe toksyna botulinowa jest wykorzystywana w stanach chorobowych, w których jednym z objawów jest porażenie mięśni. Są to m.in.:

kurcz powiek
połowiczy kurcz twarzy
zez
tiki nerwowe (mimowolne, powtarzające się ruchy)
kręcz karku   przymusowe przechylenie szyi w jednym kierunku)  
porażenie kończyny górnej po udarze mózgowym
profilaktyka bólów głowy u osób z przewlekłą migreną
achalazja przełyku (skurcz dolnego zwieracza przełyku)  
nadpotliwość
zmniejszanie napięcia mięśni u chorych z mózgowym porażeniem dziecięcym  
uśmiech dziąsłowy (nadmiernie widać dziąsła podczas uśmiechania się)  
trudno gojące się rany (w celu zmniejszenia napięcia mięśni i przyspieszenia gojenia się rany).


Oczywiście toksyna botulinowa jest powszechnie stosowana w medycynie estetycznej. To nic innego jak popularny BOTOX. Dzięki swojemu działaniu paraliżującemu mięśnie jest świetnym sposobem na redukcję zmarszczek mimicznych.  

 

BOTOX – jak przebiega zabieg? Czy jest bezpieczny?  

Tak jak już wcześniej było wspomniane toksyna botulinowa jest wykorzystywana w leczeniu przeciwzmarszczkowym. Stosujemy ją do redukcji i usuwania zmarszczek mimicznych powstających pod wpływem wzmożonego kurczenia mięśni mimicznych twarzy.

 Toksynę wstrzykujemy bezpośrednio w mięsień, który chcemy rozluźnić, aby wygładzić daną zmarszczkę. Pozostałe mięśnie są nienaruszone, zatem nie mamy efektu porażenia całej okolicy. Używamy zwykle około 20-50 jednostek toksyny rozpuszczonej w soli fizjologicznej.  
Pierwsze efekty są już zauważalne po 24-48 h, a najlepsze po 2 tygodniach. Efekt utrzymuje się maksymalnie 6 miesięcy.
Po tym czasie toksyna przestaje działać, mięśnie znowu zaczynają się kurczyć, a zmarszczka jest ponownie widoczna. Dobrą wiadomością jest fakt, że z każdym zabiegiem efekt gładkiej skóry utrzymuje się coraz dłużej, a wstrzyknięcia mogą być podawane w dłuższych odstępach czasu.

 

Jakie zmarszczki możemy usuwać przy pomocy toksyny botulinowej?

Nie każdą zmarszczkę możemy usunąć poprzez botox. Toksyna botulinowa działa na mięśnie, więc tym sposobem możemy usunąć tylko zmarszczki mimiczne. Najczęściej są to:
promieniste zmarszczki wokół oka (tzw. kurze łapki)
tzw. zmarszczki palacza (powstają wokół ust u osób palących papierosy)
poziome zmarszczki na czole
między brwiami (tzw. lwia zmarszczka)
na brodzie
na szyi i dekolcie
zmarszczki w okolicy nosa (tzw. królicze zmarszczki).  

 

Przeciwwskazania do zabiegu to:
ciąża
trądzik w fazie aktywnej
opryszczka
infekcje bakteryjne skóry
choroby płytki nerwowo – mięśniowej.


Przebieg zabiegu  

Zabieg może być wykonywany wyłącznie przez wykwalifikowanego lekarza. Trwa średnio 20 min. Procedura jest bezbolesna, wkłuciom igły może towarzyszyć lekki ból.
 
Toksyna botulinowa jest bezpieczną substancją. W zabiegach podawana jest w dawkach kilkukrotnie mniejszych niż toksyczne, dobranych indywidualnie do pacjenta w zależności od głębokości zmarszczek i uzyskanych efektów po poprzednich zabiegach. Działania niepożądane są związane z powstawaniem miejscowych odczynów i utrzymują się do kilku dni. Może pojawiać się ból, dyskomfort w miejscu wstrzyknięcia substancji, zaczerwienienie, świąd, rumień, mrowienie i obrzęk okolicy.  

Bezpośrednio po zabiegu nie powinno się pić alkoholu i palić papierosów, unikać słońca, gdyż promieniowanie UV może rozkładać toksynę botulinową. Niewskazane jest latanie samolotem, masowanie miejsca podania toksyny. Do 3 h po zabiegu nie należy schylać się i kłaść, aby nie przemieścić substancji.

 

Czy możliwy jest efekt „maski”?

Aplikowany we właściwy sposób preparat działa tylko na wybrana okolicę i stwarza naturalny efekt wygładzenia i jest nierozpoznawalny dla otoczenia. Toksyna jest wstrzykiwana tylko w wybrany mięsień, dlatego ekspresja twarzy powinna pozostać nienaruszona.

 

Terapie skojarzone  

Toksyna botulinowa często jest stosowana w skojarzeniu z innymi metodami redukcji zmarszczek: wypełnianiem kwasem hialuronowym lub laseroterapią. Łączenie zabiegów pozwala uzyskać lepszy efekt terapeutyczny.


Terapia nadpotliwości  

Nadpotliwość jest to stan nadmiernego wydzielania potu, w ilości znacznie większej niż jest potrzebna do regulowania temperatury ciała. Jest to dość powszechny problem, gdyż dotyczy nawet 2-3 % populacji. Wyróżniamy nadpotliwość pierwotną, niezwiązaną z żadną chorobą oraz nadpotliwość wtórną pojawiającą się w takich jednostkach chorobowych jak cukrzyca, nadczynność tarczycy, nowotwory, gruźlica. Może być miejscowa i dotyczyć rąk, stóp, pach lub uogólniona.  

 

Jak powstaje nadpotliwość ?

Gruczoły potowe znajdują się głównie na dłoniowej powierzchni rąk, podeszwowej powierzchni stóp i w dołach pachowych. Są zbudowane z komórek wydzielniczych, przewodu wyprowadzającego oraz ujścia na skórze. Komórki wydzielnicze są otoczone komórkami mięśniowymi, które kurcząc się zwiększają wydzielanie potu. Toksyna działa rozluźniająco na te komórki mięśniowe, blokując wydzielanie potu.

Toksynę botulinową stosujemy w nadpotliwości miejscowej. Zabieg polega na ostrzykiwaniu toksyną okolic, w których dochodzi do nadmiernego pocenia się. Przed podaniem preparatu stosuje się znieczulenie miejscowe, stąd zabieg jest bezbolesny. Po zabiegu pacjent powraca od razu do swojej codziennej aktywności. Gdy miejscem zabiegu były dłonie, to przez pierwsze             2 tygodnie nie wolno nadwyrężać rąk, natomiast gdy toksyna została wstrzyknięta w pachy, to należy unikać podnoszenia znacznych ciężarów powyżej wysokości głowy. Przez pierwsze 2 h od zabiegu możemy mieć odrętwiałe od znieczulenia dłonie. Efekty po zabiegu utrzymują się przez około 6-12 miesięcy. Przeciwwskazania są identyczne, jak te obecne w terapiach przeciwzmarszczkowych. Skutki uboczne mogą pojawiać się w postaci bolesności w miejscu iniekcji toksyny, lekkiego świądu , obrzęku lub zaczerwienienia okolicy poddawanej zabiegowi. 

 

Po więcej informacji na temat zabiegów z użyciem toksyny botulinowej  zapraszamy na naszą stronę https://anlaya.pl/ oraz bezpośrednio do salonu kosmetycznego znajdującego się w Józefowie (okolice Otwocka).

Artykuły

Masaż bańką chińską – doskonały sposób na redukcję…
Kwas hialuronowy – najlepszy sposób na zmarszczki?…
Laser Vectus – laserowe usuwanie owłosienia
więcej artykułów

Skontaktuj się z nami

Masz pytania, chcesz umówić sie na wizytę?
Napisz lub zadzwoń.

Numer telefonu

789-236-644

Od poniedziałku do piątku

9:00 - 21:00

Sobota

8:00 - 16:00

 

kontakt@anlaya.pl

ul. Gen. Sikorskiego nr 57

05-410 Józefów

tel. (022) 610-38-00

email: kontakt@anlaya.pl

Facebook : AnlayaDaySpa

Adres do korespondencji:

ul. Nowaka Jeziorańskiego 53a m. 50

03-982 Warszawa