Występowanie nadwagi i otyłości oraz powiązanych z nimi chorób drastycznie wzrosło w Polsce w ciągu ostatnich 40 lat. Wiąże się to z niewielką świadomością żywieniową Polaków połączoną z coraz szybszym trybem życia i brakiem aktywności fizycznej. Jak sobie pomóc, kiedy nie ma się czasu na dietę
Dieta pudełkowa — na czym polega?
Do niedawna była kojarzona z życiem celebrytów, ewentualnie wielkich korporacji. Tymczasem to nic innego, jak catering dostosowany do indywidualnych potrzeb klienta. Poprzedza go szczegółowy wywiad dietetyczny, uwzględniający poziom zapotrzebowania na energię, makro i mikroskładniki oraz preferencje kulinarne, stopień aktywności fizycznej, historię chorób czy wreszcie — tryb życia. Cena takiej usługi, w zależności od firmy i rodzaju jadłospisu, waha się od 30 do 120 zł za dzień. Gotowe posiłki dostarczane są przez kuriera pod wskazany adres, o wybranej godzinie.
Czy wiesz, że…
Metabolizm drastycznie spada po 30 roku życia?
Dla kogo dieta pudełkowa?
Ten sposób odżywiania się, staje się coraz bardziej popularny wśród osób prowadzących intensywne życie zawodowe, czy mających nieregularny tryb życia. Jest wygodnym rozwiązaniem dla tych, którzy nie mają umiejętności kulinarnych lub po prostu nie lubią spędzać czasu w kuchni. Dobrze sprawdzi się nie tylko u osób, które chcą stracić na wadze, ale i u tych, którzy pragną ją utrzymać, a przewidują, że w najbliższym okresie nie będą mieli czasu na koncentrowanie się na diecie. To alternatywa dla ludzi chcących trwale zmienić sposób odżywiania, którzy potrzebują pierwszej motywacji.
Wreszcie — cieszy się powodzeniem w sezonie przedwakacyjnym, ponieważ wspomagana zabiegami z zakresu medycyny estetycznej pozwala szybko wrócić do formy, zmniejszyć obwody ciała, poprawić stan odżywienia organizmu, jakość skóry, włosów i paznokci.
Czy wiesz, że…
W 2016 roku Instytut Żywności i Żywienia wprowadził nową Piramidę Żywieniową, której podstawą jest aktywność fizyczna?
Czy dieta pudełkowa podniesie moją jakość życia?
Po pierwsze, przeanalizuj dotychczasowe nawyki żywieniowe pod kątem czasu i finansów.
- Ile minut dziennie poświęcasz na przygotowanie posiłków? Czy zdarza Ci się opuścić posiłek lub zastąpić go gotowym produktem, bo jesteś zbyt zmęczony na gotowanie?
- Jeśli jesteś na diecie eliminacyjnej (bezglutenowa, bez laktozy itp.), ile czasu spędzasz na poszukiwaniu specjalistycznych produktów?
- Czy często zdarza Ci się wyrzucać przeterminowane produkty, których nie zdążyłeś lub nie umiałeś wykorzystać?
- Czy czasem czujesz, że nie umiesz powstrzymać pokusy kupna jakiegoś produktu?
- Czy cierpisz na choroby dietozależne (takie jak: cukrzyca typu 2, choroby układu krążenia, choroba niedokrwienna serca)? Czy występowały one w Twojej rodzinie?
Po drugie, zbadaj swoje preferencje żywieniowe i zastanów się nad swoim trybem życia.
- Wolisz spożywać 2-3 większe posiłki czy 5 mniejszych?
- Czy lubisz gotować?
- Czy czujesz, że zbyt często myślisz o jedzeniu?
- Czy masz w zwyczaju opuszczać posiłki? (śniadanie, kolacja)
- Lubisz kiedy twoja dieta jest urozmaicona, czy masz może ulubione produkty, których spożywanie jest rytuałem?
- Jak często jesteś aktywny fizycznie? Ile godzin dziennie spędzasz w pozycji siędzącej?
- Czy stosowałeś już ,,diety-cud” bez nadzoru dietetyka i nie jesteś zadowolony z rezultatów?
Udzielenie odpowiedzi na te pytania powinno pomóc Ci w decyzji o podjęciu diety pudełkowej.
Czy wiesz, że…
Około 70 % kobiet w wieku okołomenopauzalnym cierpi na nadwagę lub otyłość?
Czy odchudzanie się opłaca?
Konsekwencją nadwagi i otyłości jest szereg chorób upośledzających jakość życia i ostatecznie prowadzących do częściowej lub całkowitej niepełnosprawności lub śmierci. Utrata wagi powinna jednak przebiegać pod ścisłą kontrolą dietetyka. Pieniądze, które później wydalibyśmy na leczenie, warto zainwestować w prewencję.
Dodatkowo, dieta pudełkowa pomoże ci efektywniej zarządzać czasem, umożliwiając ograniczenie zbędnych czynności do minimum.