Trądzik czy przebarwienia na twarzy to poważny problem. Przede wszystkim przyczynia się do znacznego obniżenia poczucia własnej wartości. Osoby, borykające się z tymi problemami często sięgają po różne rozwiązania, choć nie zawsze znajdują skuteczny sposób na ich pokonanie. Czasem nawet makijaż nie jest w stanie zakamuflować niedoskonałości buzi. Zamiast ukrywać się pod warstwą pudru, poznaj metodę oczyszczania twarzy kwasami. W ostatnim czasie kwasy kosmetyczne coraz bardziej zyskują na popularności. Sprawdź, na czym polega zabieg oczyszczania twarzy.
Oczyszczanie twarzy kwasami
Oczyszczanie kwasami to jeden z rodzajów peelingów chemicznych. Do przeprowadzenia zabiegu wykorzystuje się różne kwasy kosmetyczne, działające złuszczająco, a także wybielająco. Metoda ta pozwala znacznie zniwelować niedoskonałości twarzy, takie jak trądzik, zaskórniki, łojotok czy przebarwienia.
Kwasy, zaaplikowane na skórę sprawiają, że wiązania między komórkami ulegają osłabieniu. Taki proces skutkuje pozbyciem się warstwy martwego naskórka.
Rodzaje kwasów kosmetycznych
Do przeprowadzenia zabiegu używane są kwasy o działaniu złuszczającym w odpowiednich stężeniach. Dzielą się one na trzy grupy:
- AHA – kwasy, naturalnie występujące w przyrodzie,
- BHA – kwas salicylowy,
- PHA – kwasy uzyskane w warunkach laboratoryjnych, posiadające cechy kwasów AHA, lecz ich działanie jest bardziej delikatne.
Do wykonania oczyszczania twarzy kwasami wykorzystuje się wszystkie wyżej wymienione grupy substancji. Najczęściej używa się kwasu:
- migdałowego,
- mlekowego,
- salicylowego,
- kojowego,
- fitowego.
Ich stężenie zależy od indywidualnych potrzeb pacjenta i oczekiwanych efektów.
W domu czy w gabinecie kosmetologicznym?
Oczyszczanie twarzy z użyciem kwasów jest obecnie możliwe z zaciszu własnego domu. Na rynku bez problemu odnajdziemy preparaty, służące właśnie do peelingu chemicznego. Warto jednak pamiętać, że kwasy są niebezpiecznymi substancjami chemicznymi, a ich nieumiejętne użytkowanie może wywołać naprawdę poważne szkody.
Oczyszczanie twarzy kwasami oferuje obecnie większość dobrych gabinetów kosmetologicznych. Zabieg można wykonać także w Anlaya Day Spa w Józefowie. Złuszczanie martwego naskórka jest bezbolesne, a efekty zabiegu mówią same za siebie. Warto jednak pamiętać, że skóra pod wpływem działania kwasów staje się bardzo wrażliwa, zatem zaczerwienienie i nieznaczne uczucie pieczenia to naturalne następstwa zabiegu.
Kiedy zdecydować się na oczyszczanie twarzy?
Oczyszczanie twarzy kwasami najlepiej wykonywać wiosną oraz jesienią. Nieodłącznie wiąże się to z panującą na zewnątrz aurą. Zimowe mrozy, a także intensywne letnie słońce mogą bowiem bardzo pogorszyć stan naszej skóry.
Aby uzyskać najlepsze efekty, warto poddawać się oczyszczaniu twarzy dwa razy w ciągu roku. Ilość zabiegów, niezbędnych podczas jednej sesji, zależy od stanu naszej skóry. Często są to dwa lub trzy zabiegi w ciągu tygodnia ze stopniowo zwiększanym stęrzniem kwasów.
Przeciwwskazania do oczyszczania twarzy kwasami
Skóra naczynkowa, a także cera wrażliwa wymagają szczególnej uwagi podczas oczyszczania kwasami. Również osoby z trądzikiem różowatym powinny podchodzić do tego zabiegu z dystansem.
Przeciwwskazaniem do oczyszczania twarzy jest natomiast:
- ciąża oraz karmienie piersią,
- doustne przyjmowanie retinoidów,
- otwarte rany,
- odmrożenia,
- łuszczyca,
- opryszczka,
- grzybica,
- podrażnienia,
- ostre stany zapalne skóry.