Na ciele każdego z nas znajdują się zmiany skórne. Występują one w różnych ilościach i postaciach. Możemy rozróżnić te, o rozmaitym kształcie, kolorze, wypukłości, rodzaju powierzchni, ale również mnogości i sposobie doświadczanych odczuć, takich jak np. swędzenie czy ból.
Rodzaje zmian skórnych
Najpopularniejszymi zmianami skórnymi są pieprzyki i inne znamiona barwnikowe oraz włókniaki, brodawki, kaszaki, tłuszczaki, a także nowotwory złośliwe i łagodne.
Czy zmiany skórne trzeba usuwać?
Istnieją różne rodzaje zmian skórnych. Niektóre z nich towarzyszą nam od zawsze – od urodzenia, inne pojawiają się z czasem. Część z nich nie tylko może szpecić nasz wygląd, poprzez co wywoływać uczucie dyskomfortu, lecz także, w zależności od usytuowania – ulegać podrażnieniom i czasem nawet krwawić. Niektóre zmiany ulegają niekiedy zmniejszeniu, a czasem nawet znikają całkowicie. Trzeba jednak pamiętać o ich stałym obserwowaniu i kontrolowaniu. Bywa tak, że niektóre zmiany koniecznie trzeba usunąć. Dzieje się tak, kiedy zauważamy niepokojące oznaki – pieprzyk zmienia swój kształt, wielkość, barwę lub strukturę – wówczas jest to sygnał, że należy jak najszybciej zareagować.
Metody usuwania zmian skórnych
Istnieją różne sposoby usuwania zmian skórnych. Zaliczyć do nich można chirurgiczne wycięcie skalpelem, zabieg elektrokoagulacji, jak również ten, poprzez łyżeczkowanie, krioterapię albo przy pomocy zabiegu laserem CO2. Najpopularniejszy i najkorzystniejszy dla skóry jest ten ostatni, stosowany już od blisko 10 lat. Największą zaletą jest fakt, że nie uszkadza on sąsiadujących tkanek. Światło lasera zostaje wchłonięte przez wodę, a dzięki temu, że każda tkanka zawiera dużą ilość tego płynu, efekt działania narzędzia jest płytki. Zabieg polega na wycięciu albo też odparowaniu tkanek. Innym, równie skutecznym i godnym uwagi, sposobem pozbycia się zmian skórnych jest kriochirurgia. Polega ona na miejscowym oraz kontrolowanym niszczeniu, miejscowych zmian, poprzez zamrażanie.
Kiedy najlepiej poddać się zabiegowi?
Im szybciej zmiana skórna zostanie usunięta, tym lepiej. Jeżeli jednak istnieje taka możliwość, zaleca się, by zmiany skórne były usuwane, kiedy skóra nie jest narażona na działanie intensywnych promieni słonecznych.
Bezpieczeństwo i skuteczność zabiegu usuwania zmian skórnych
Usuwanie zmian skórnych, zwłaszcza przy wykorzystaniu lasera oraz krioterapii jest zabiegiem skutecznym, w pełni bezpiecznym i nieinwazyjnym. Precyzja działania lasera skutkuje szybkimi i, co najważniejsze efektywnymi zabiegami.
Czy zabieg usuwania zmian skórnych jest bolesny?
Jak zapewniają specjaliści z Anlaya Day Spa – zabieg usuwania zmian skórnych jest nie tylko skuteczny i nieinwazyjny, lecz także praktycznie bezbolesny. Mogą po nim wystąpić niewielki ból lub obrzęk w miejscu wykonywania zabiegu, ale dolegliwości te szybko mijają, a stopień ich intensywności nie jest wysoki.
Przeciwwskazania
Podczas wykonywaniu niemalże wszystkich rodzajów zabiegów pojawiają się pewne przeciwwskazania do ich przeprowadzenia. Podobnie rzecz się ma z usuwaniem zmian skórnych. Szczególną ostrożność powinny zachować osoby, borykające z aktywną infekcją w obrębie leczonej zmiany – bakteryjnej, bądź wirusowej, pacjenci ze skłonnością do keloidów lub blizn przerosłych, a także ci, z podejrzeniem złośliwego charakteru zmiany.
Jak przebiega i ile trwa okres rekonwalescencji?
Czas, w którym pacjent dochodzi do siebie po zabiegu to ok. 4 tygodnie. W okresie tym następuje do gojenie i wytwarzanie nowego naskórka.