Wraz z wiekiem na twarzy zaczyna odciskać się upływający czas, stres, zmartwienia, szybki i niekoniecznie zdrowy tryb życia. Twarz traci elastyczność, pojawiają się bruzdy i zmarszczki. Coraz więcej kobiet decyduje się na zabieg z użyciem toksyny botulinowej. Przed wizytą w gabinecie medycyny estetycznej warto zapoznać się ze wszystkimi faktami dotyczącymi zabiegu z użyciem botoksu.
Czym jest toksyna botulinowa?
Toksyny botulinowej powoduje zahamowanie wytwarzania acetylocholiny. Dzięki wstrzyknięciu odpowiedniej dawki zostaje ograniczona aktywności danego mięśnia oraz powoduje zmniejszenie jego skurczu. Efekty zastosowania to wygładzenie skóry twarzy, zniwelowanie zmarszczek, pomaga również zapobiec tworzeniu się nowych.
Jak wygląda zabieg?
Za pomocą cienkiej igły toksyna botulinowa wprowadzana jest pod skórę niewielkimi dawkami na określonym obszarze. Jest to niemal bezbolesne, odczucie porównywane jest do ukąszenia komara. Jednak jeśli pacjent wyrazi taką chęć, możliwe jest miejscowe znieczulenie za pomocą kremów znieczulających czy zimnych okładów. Zabieg trwa około kilkunastu minut i od razu można powrócić do codziennych aktywności, jednak należy pamiętać aby przez kilka dni unikać alkoholu, sauny i solarium.
Na jakie obszary twarzy i dla kogo jest polecany?
Korzystając z toksyny botulinowej lekarz może zniwelować:
- kurze łapki,
- zmarszczki palacza,
- zmarszczki poprzeczne na czole,
- bruzdy między brwiami tzw. „lwia zmarszczka”.
Z zabiegu korzystają zarówno kobiety w starszym wieku jak i dwudziestokilkulatki. Wszystko zależy od siły ekspresji emocji jaką dana osoba uzewnętrznia za pomocą mimiki twarzy i jaki ślad to zostawia na jej twarzy.
Efekty kuracji toksyną botulinową
Toksyna botulinowa potrzebuje czasu na zadziałanie. Zazwyczaj na pełen efekt należy poczekać od 3 do 7 dni. Efekt świeżego wyglądu i gładkiej cery utrzymuje się nawet przez 9 miesięcy, ale należy pamiętać, że aby stale cieszyć się młodszym wyglądem zabieg trzeba powtarzać. Toksyna botulinowa najkrócej utrzymuje się w obrębie oczu, a najdłużej na czole w okolicy poprzecznych zmarszczek, jednak każdy kolejny zabieg powoduje, że trwałość preparatu sukcesywnie wydłuża się.
Czy toksyna botulinowa powoduje skutki uboczne?
Po zabiegu mogą pojawić się lekkie zaczerwienienia, opuchlizna, niewielkie siniaki, jednak zazwyczaj szybko znikają. Wiele osób boi się efektu ,,maski” i problemów z mimiką twarzy. Aby tego uniknąć należy korzystać tylko z renomowanych klinik medycyny estetycznej i sprawdzać uprawnienia lekarza, który wykonuje zabieg. Nasi doświadczeni i wykwalifikowani specjaliści nie dopuszczają, by Pacjent wyglądał nienaturalnie.
Przeciwwskazania:
- infekcje i stosowanie antybiotyków,
- nadwrażliwość na składniki preparatu,
- zaburzenia przewodnictwa nerwowo-mięśniowego,
- zaburzenie krzepnięcia krwi,
- ciąża,
- karmienie piersią.
Toksyna botulinowa a kwas hialuronowy
Często pojawia się pytanie co jest lepsze – toksyna botulinowa czy kwas hialuronowy? Do poprawiania owalu twarzy, wypełniania bruzd nosowo-wargowych i korekcji ust zazwyczaj używa się kwasu hialuronowego, zaś toksyna botulinowa do wypełniania zmarszczek mimicznych, czyli pionowych i poziomych bruzd na czole oraz zmarszczek wokół oczu. Jednak to lekarz powinien zdecydować, która metoda będzie dla pacjenta najlepsza lub czy może potrzebne jest użycie obu tych substancji.
Zapraszamy do Anlaya Day Spa!