Pocą ci się ręce? To może być hiperhydroza!

Rozmowa o pracę, egzamin czy randka – wszystkie te sytuacje wzmagają pocenie się. Każdy z nas zna to uczucie – mokra, spocona dłoń desperacko szukająca chusteczki. Spokojnie. Jest to fizjologiczna odpowiedź organizmu na stres. Ale co jeśli uczucie spoconych rąk utrzymuje się przez większość dnia i daje o sobie znać niezależnie od sytuacji?  Dowiedz się, jak zdiagnozować u siebie nadpotliwość rąk i jak wygląda nowoczesne leczenie tej przypadłości.

Nadpotliwość jako odrębna jednostka chorobowa

Dzięki produkcji i wydzielaniu potu przez gruczoły potowe nasz organizm reguluje ciepłotę ciała: pocimy się gdy temperatura ciała wzrasta.

Hiperhydroza to nadmierne, przewlekłe pocenie się podczas spoczynku, niezwiązane z potrzebą uwolnienia ciepła przez organizm. Może dotyczyć jednej lub kilku partii ciała. W zależności od lokalizacji wyróżnia się nadpotliwość głowy, dołów pachowych, stóp, okolic krocza oraz najczęstszą a zarazem najbardziej kłopotliwą- nadpotliwość rąk.

Nadpotliwość rąk dotyka około 3 % populacji. Dotyczy w równym stopniu kobiet i mężczyzn.  Występuje podczas wszystkich pór roku, również w zimie. W sytuacjach stresu, lęku, strachu oraz nerwowości, następuje pogorszenie objawów. Dowiedziono, że hiperhydroza znacznie pogarsza komfort życia, zakłócając codzienną aktywność, pracę oraz relacje międzyludzkie a także może powodować zaburzenia emocjonalne i psychiczne.

Choroba na ogół przebiega bezobjawowo w dzieciństwie, manifestując się po raz pierwszy w okresie dojrzewania płciowego, co związane jest z postępującą produkcją hormonów. Polepszenie następuje po 40. roku życia. Przypadki hiperhydrozy rąk u osób powyżej 50. roku życia są rzadkie.

Hiperhydroza rąk – jak rozpoznać?

Jeśli odczuwasz nadmierną potliwość zlokalizowaną na dłoniach oraz utrzymującą się przynajmniej 6 miesięcy bez wiadomej przyczyny, najprawdopodobniej jest to hiperhydroza rąk.

Dodatkowo za hiperhydrozą rąk przemawiają:

  • nadpotliwość obejmująca obie dłonie,
  • wiek <25 lat w momencie pierwszego epizodu nadpotliwości,
  • przynajmniej jeden epizod nadpotliwości w ciągu tygodnia,
  • obecność objawów u innych członków rodziny,
  • brak pocenia się rąk podczas snu.

Dlaczego cierpię na nadpotliwość rąk?

Lekarze wskazują na genetyczną predyspozycję – udowodniono rodzinne dziedziczenie hiperhydrozy.

Hiperhydroza – samoistna czy wtórna?

Gdy cierpimy na inne przewlekłe choroby lub przyjmujemy leki, koniecznie udajmy się do lekarza w celu wykluczenia nadpotliwości wtórnej. Niedoczynność tarczycy, ciąża, menopauza, cukrzyca, zakażenia, przyjmowanie leków przeciwdepresyjnych, zatrucie alkoholowe – to tylko niektóre z czynników powodujących nadpotliwość uogólnioną.

Leczenie

Leczenie hiperhydrozy może być systemowe lub miejscowe. Wśród systemowego leczenia skuteczne mogą okazać się leki antycholinergiczne lub psychoterapia. W leczeniu pocenia się ograniczonego do rąk najlepiej zastosować leczenie miejscowe, które nie wpływa na wydzielanie potu w innych częściach ciała.

W celu zniwelowania  pocenia się zwykle sięgamy po antyperspiranty. Najlepiej stosować je przed snem, dwa trzy razy w tygodniu. Działanie antyperspirantów jest jednak krótkoterminowe, a dodatkowo nie znajdują one zastosowania przy silnym poceniu się, jakie towarzyszy hiperhydrozie. Spośród metod leczenia nadpotliwości rąk największą skuteczność wykazuje zabieg z użyciem botoksu.

Na czym polega zabieg z użyciem toksyny botulinowej?

Toksyna botulinowa hamuje uwalnianie acetylocholiny- przekaźnika nerwowego, który odpowiada za pobudzenie gruczołów potowych do wydzielania potu. W efekcie produkcja potu w miejscu działania botuliny zostaje zablokowana. Efekt utrzymuje się przez okres około 6 miesięcy, po którym należy powtórzyć zabieg. Jak dodają nasi specjaliści zabieg przebiega bezboleśnie, gdyż w trakcie procedury skóra dłoni ulega znieczuleniu, a następnie jest nakłuwana przy pomocy bardzo cienkiej igły. Zabieg trwa 30 minut, a efekty są natychmiastowe. Zabieg z użyciem botoksu jest zalecany przez lekarzy dermatologów jako leczenie uciążliwej hiperhydrozy rąk, a dzięki małoinwazyjnej procedurze, stał się powszechnie dostępny w gabinetach medycyny estetycznej.

Dowiedz się więcej na temat zabiegu na https://anlaya.pl/lecznie-nadpotliwosci-dloni/

Artykuły

Podaruj prezent najbliższym

Wybierz Voucher kwotowy lub na określoną serię zabiegową i spraw radość ukochanej osobie.

Bezpieczna Klinika

Drodzy Pacjenci 💖

Chcemy, aby Anlaya niezmiennie była dla Was miejscem relaksu i wytchnienia. W klinice działamy i stosujemy się do wszystkich wymogów bezpieczeństwa, dzięki którym wizyty u nas pozostaną bez wpływu na Wasze zdrowie. Dodatkowo wprowadziliśmy kilka nowych zmian, wszystko po to, aby każdy czuł się bezpiecznie.

👩‍⚕️ Regularnie dezynfekujemy wszystkie powierzchnie (łóżka, klamki, sprzęt itp.)
👩‍⚕️ Cały zespół wyposażony jest w środki ochrony osobistej (maski, przyłbice, dezynfektory i odzież ochronną)
👩‍⚕️ Przy wejściu do kliniki dostępny jest płyn dezynfekujący
👩‍⚕️ Regularnie wietrzymy pomieszczenia
👩‍⚕️ Dysponujemy szybami ochronnymi w recepcji i przy stanowiskach manicure & pedicure
👩‍⚕️ Stosujemy jedynie certyfikowane środki do dezynfekcji
👩‍⚕️ Każdy ma mierzoną temperaturę
👩‍⚕️ Zachowujemy odstępy pomiędzy Klientami, a grafik został dostosowany w taki sposób, by Pacjenci mieli ze sobą jak najmniejszą styczność
👩‍⚕️ Wszyscy wypełniają ankietę dotyczącą stanu zdrowia

U nas możecie czuć się bezpiecznie ❤

Do zobaczenia w Naszej klinice 🌺