Typy i rodzaje zmarszczek – jak powstają i jak z nimi walczyć?

Jednym z najbardziej charakterystycznych objawów starzenia się skóry są występujące w różnych miejscach zmarszczki. Pojawiają się one wraz z upływającym wiekiem i tak naprawdę nie da się ich uniknąć. Można jednak walczyć z tymi, które pojawiły się na twarzy, szyi czy dekolcie, aby zawsze czuć się pięknie oraz atrakcyjnie.

Zmarszczki – czym są i jak powstają?

Utrata elastyczności skóry w związku z upływającym czasem jest naturalnym zjawiskiem. Choć wszystkie panie są tego świadome, to widok pierwszych zmarszczek wywołuje wiele nieprzyjaznych emocji. Skóra traci swoją elastyczność już od 25 roku życia. To właśnie od tego momentu najczęściej pojawiają się pierwsze drobne bruzdy na twarzy, które z wiekiem pogłębiają się i występują w różnych miejscach.

Wiele kobiet zastanawia się nad tym, co jest przyczyną powstawania tych mało estetycznych zmian na twarzy czy dekolcie. Zmarszczki są załamaniem struktury skóry oraz znajdującej się pod nią warstwy, którą tworzą włókna kolagenu i elastyny. W przypadku młodych osób, skóra jest bogata zarówno w kolagen jak i elastynę, a także, w witaminy oraz kwas hialuronowy. Jednak z upływem czasu natężenie tych substancji w warstwie podskórnej maleje, przez to pojawiają się małe bruzdy, które z biegiem lat będą się pogłębiać. Skóra zaczyna się zapadać w miejscach, w których zaczyna brakować składników nadających jej elastyczności.

Na tempo powstawania zmarszczek wpływ ma wiele różnorodnych czynników. Są to między innymi:

  • Uwarunkowania genetyczne
  • Nadmierne narażanie się na działanie promieni UV
  • Niehigieniczny styl życia
  • Nieodpowiednia pielęgnacja cery
  • Waga ciała (zmarszczki pojawiają się szybciej u szczupłych kobiet z uwagi na mniejszą tkankę tłuszczową)
  • Rodzaj cery (skóra wrażliwa oraz sucha starzeje się szybciej niż tłusta)

Różne rodzaje zmarszczek

Mając na uwadze różne przyczyny powstawania zmarszczek, możemy wyróżnić kilka ich głównych rodzajów.

  • Zmarszczki mimiczne – są one związane z mimiką i powstają w wyniku ruchów mięśni twarzy. Gdy wyrażamy emocje, to mięśnie kurczą się, a potem rozkurczają. W efekcie linie mimiczne są utrwalone i wyraźnie widoczne. Najczęściej pierwsze z nich pojawiają się pomiędzy 25 a 30 rokiem życia. Występują one w kilku miejscach – pomiędzy nosem a ustami, wokół oczu oraz na czole. Możesz poddać się usuwaniu zmarszczek na czole czy przy ustach, aby poczuć się młodziej oraz atrakcyjniej.
  • Zmarszczki grawitacyjne – inaczej nazywane są zmarszczkami strukturalnymi. Powstają w wyniku naturalnych, niekontrolowanych procesów starzenia się skóry. Mają one związek z mniejszą produkcją kolagenu po 30 roku życia oraz jej zmniejszoną elastycznością. Występują w postaci głębokich bruzd w okolicy szyi, powiek czy na policzkach. W dzisiejszych czasach możliwe jest usuwanie zmarszczek pod oczami, dzięki czemu nic nie odbierze Ci pewności siebie.
  • Zmarszczki posłoneczne – to nieprzyjaciel wszystkich osób, które uwielbiają wystawiać się na działanie promieni słonecznych czy korzystać z solarium. Bardzo często towarzyszą im również przebarwienia skóry. Na ich rozwój duży wpływ ma nieodpowiednia pielęgnacja oraz niewłaściwa ochrona przed promieniami UV – np. niestosowanie kremów z filtrem.
  • Zmarszczki palacza – to nic innego jak właśnie drobne bruzdy w okolicach ust, które powstają między innymi w wyniku palenia papierosów. Na szczęście bez problemu można usunąć zmarszczki palacza, ciesząc się elastyczną skórą wokół ust.

W jaki sposób walczyć ze zmarszczkami?

Choć czasu nie zatrzymamy i nie zahamujemy procesu powstawania zmarszczek, to bez problemu możemy skorzystać z dobrodziejstw kosmetologii i poddać się np. laserowemu usuwaniu zmarszczek na czole czy usunięciu lwiej zmarszczki. Dzięki temu każda kobieta może nieustannie czuć się atrakcyjnie, pięknie oraz młodo. Jednak nie tylko skóra twarzy narażona jest na upływ czasu. Bruzdy mogą wystąpić także i na szyi, dekolcie, a nawet dłoniach. Przyprawia to wiele pań o kompleksy. Możesz bez najmniejszego problemu zdecydować się np. na usunięcie zmarszczek na dłoniach za pomocą specjalistycznego lasera. Jak wiadomo – dłonie są wizytówką każdej kobiety, co sprawia, że panie są szczególnie wrażliwe na ich punkcie. Wiele kobiet uwielbia głęboko wykrojone bluzki czy sukienki. Dekolty jednak w bolesny oraz wyraźny sposób odzwierciedlają wiek czy upływ czasu. Aby niezależnie od okoliczności czuć się komfortowo, warto podjąć decyzję o laserowym zabiegu usuwania zmarszczek na dekolcie.

Istnieje kilka metod na usunięcie zmarszczek. Jednym z najchętniej wybieranych sposobów na pozbycie się mało estetycznych bruzd na skórze, jest zdecydowanie się na laserowy zabieg. Innym rozwiązaniem jest toksyna botulinowa, która inaczej nazywana jest botoksem. Dodatkowo w wielu przypadkach pomocny jest kwas hialuronowy czy peelingi chemiczne. Dzięki odpowiedniej pielęgnacji już od młodzieńczych lat, a także odpowiednio dobranym zabiegom przeciwzmarszczkowym, każda kobieta może się cieszyć zachwycającym wyglądem przez długi czas.

Artykuły

Podaruj prezent najbliższym

Wybierz Voucher kwotowy lub na określoną serię zabiegową i spraw radość ukochanej osobie.

Bezpieczna Klinika

Drodzy Pacjenci 💖

Chcemy, aby Anlaya niezmiennie była dla Was miejscem relaksu i wytchnienia. W klinice działamy i stosujemy się do wszystkich wymogów bezpieczeństwa, dzięki którym wizyty u nas pozostaną bez wpływu na Wasze zdrowie. Dodatkowo wprowadziliśmy kilka nowych zmian, wszystko po to, aby każdy czuł się bezpiecznie.

👩‍⚕️ Regularnie dezynfekujemy wszystkie powierzchnie (łóżka, klamki, sprzęt itp.)
👩‍⚕️ Cały zespół wyposażony jest w środki ochrony osobistej (maski, przyłbice, dezynfektory i odzież ochronną)
👩‍⚕️ Przy wejściu do kliniki dostępny jest płyn dezynfekujący
👩‍⚕️ Regularnie wietrzymy pomieszczenia
👩‍⚕️ Dysponujemy szybami ochronnymi w recepcji i przy stanowiskach manicure & pedicure
👩‍⚕️ Stosujemy jedynie certyfikowane środki do dezynfekcji
👩‍⚕️ Każdy ma mierzoną temperaturę
👩‍⚕️ Zachowujemy odstępy pomiędzy Klientami, a grafik został dostosowany w taki sposób, by Pacjenci mieli ze sobą jak najmniejszą styczność
👩‍⚕️ Wszyscy wypełniają ankietę dotyczącą stanu zdrowia

U nas możecie czuć się bezpiecznie ❤

Do zobaczenia w Naszej klinice 🌺