Rodzaje blizn i możliwości ich niwelowania lub całkowitej likwidacji

Niemal każdy z nas ma jakąś bliznę. Ta nieestetyczna zmiana skórna może być wynikiem np. przebytego trądziku, zabiegu operacyjnego czy poparzenia. Warto wiedzieć, że kształtowanie się świeżych blizn można znacząco ograniczyć z pomocą specjalnych preparatów, jednak w tym przypadku niezmiernie istotnym czynnikiem jest czas. Niestety, samodzielne usuwanie blizn potrądzikowych czy innych utrwalonych zmian skórnych jest zwykle niemożliwe, dlatego warto zasięgnąć porady specjalisty. Redukcja blizn może obejmować różne zabiegi na blizny, których skuteczność zależna jest w dużym stopniu od rodzaju zmian. Jakie sposoby na blizny są skuteczne?

Jakie są rodzaje blizn?

Podział blizn nie jest jednoznaczny, gdyż dokonuje się go w zależności od różnych czynników. Najczęściej segmentuje się ten rodzaj zmian skórnych ze względu na czas powstania, ich pochodzenie, a także biorąc pod uwagę wygląd blizn.

 

Pod kątem czasu powstania, blizny dzieli się na:

 • Blizny niedojrzałe – to młode blizny, w przypadku których proces gojenia ciągle trwa (zwykle do kilku, kilkunastu miesięcy). Na tym etapie blizny są swędzące (mogą powodować ból), lekko wypukłe i czerwone.
 • Blizny dojrzałe – na tym etapie proces gojenia zmiany zostaje zakończony, blizna staje się jaśniejsza od naturalnego kolorytu skóry, jest miękka i elastyczna.

 

Ze względu na pochodzenie, rozróżniamy następujące rodzaje blizn:

 • Blizny pooperacyjne – będące skutkiem zabiegów chirurgicznych (np. blizny po cesarskim cięciu). Początkowo są różowe lub czerwone, z czasem bledną, pozostawiając po sobie cienką linię.
 • Blizny pooparzeniowe – zarówno będące skutkiem oparzeń termicznych, jak i chemicznych. Zwykle są rozległe, wypukłe i czerwone.
 • Blizny pourazowe – powstają wskutek mechanicznego uszkodzenia skóry lub oparzenia wrzątkiem, są to zmiany trudno gojące się, mające nierzadko nierówny kształt, są szerokie i dobrze widoczne.
 • Blizny potrądzikowe – wynikają ze stanów zapalnych i zmian ropnych, które często stanowią przyczynę nieprawidłowego gojenia się ran.
 • Rozstępy – powstają najczęściej wskutek rozciągnięcia skóry wynikającego z intensywnego przybierania na wadze, ciąży, szybkiego wzrostu masy mięśniowej czy wskutek zmian hormonalnych.

 

Podział ze względu na sposób gojenia się i wygląd blizn:

 • Blizny linijne – to zwykle blizny pooperacyjne, dobrze się goją i stają się mało widoczne, gdyż przebiegają zgodnie z fałdami skórnymi. Usuwanie blizn pooperacyjnych nie jest trudne i zwykle przebiega z użyciem lasera.
 • Blizny zanikowe (atroficzne) – zwykle są okrągłe i tworzą wgłębienie, najczęściej powstają po przebytej ospie wietrznej lub trądziku, zalicza się do nich również rozstępy.
 • Blizny przerostowe (hipertroficzne) – powstają zwykle w wyniku powikłań podczas procesu gojenia się rany (np. infekcji), to twarde zgrubienia, różowe lub czerwone, pozostające w obrębie rany, ich pochodzenie może być różne np. oparzenie, zabieg chirurgiczny, uraz.
 • Bliznowce (keloidy) – są wypukłymi guzami, charakteryzującymi się czerwoną lub fioletową barwą, nieregularnym kształtem, wykraczającymi poza ranę, powstającymi wskutek nadmiernej produkcji kolagenu. Mogą pojawiać się po operacjach, szczepieniach, wskutek zmian trądzikowych, po ospie, a nawet po oparzeniu. Zwykle tworzą się w okolicach mostka, na ramionach, małżowinie usznej i nad stawami.

W przypadku blizn przerostowych oraz bliznowców, do czynników ryzyka zalicza się skłonności genetyczne, ciemną karnację, przedłużenie okresu gojenia się rany oraz lokalizację rany (zgodnie z w/w).

 

Usuwanie blizn – jakimi możliwościami dysponujemy?

Na początkowym etapie gojenia się rany, niezwykle istotne jest dbanie o jej sterylność, aby zapewnić prawidłowy przebieg procesu gojenia się. Gdy rana się zagoi, warto sięgnąć po plastry lub kremy z silikonem czy też maścią cebulową, których celem jest minimalizacja ryzyka powstania blizny przerostowej. Na tym etapie kończą się możliwości samodzielnej poprawy wyglądu blizn. Do profesjonalnych zabiegów, obejmujących np. usuwanie blizn pooperacyjnych, zaliczyć można:

 • miejscowe iniekcje ze steroidów – ich celem jest zahamowanie syntezy kolagenu i działanie przeciwzapalne.
 • laserowe usuwanie blizn – pobudza przebudowę włókien kolagenowych i elastyny, pobudzając procesy regeneracyjne skóry. W tym celu często i z dużym powodzeniem wykorzystywany jest nowoczesny laser ablacyjny w technologii Alma Harmony XL Pro iPixel. Doskonale sprawdza się on do laserowego usuwania blizn potrądzikowych czy też do usuwania blizny po cesarskim cięciu. Laseroterapia to również podstawa terapii, której celem jest usuwanie blizn po oparzeniu.
 • radiofrekwencja mikroigłowa – będąca połączeniem radiofrekwencji i mikronakłuwania.
 • peeling chemiczny – powoduje kontrolowane złuszczanie skóry, pobudzając tym samym procesy regeneracyjne.
 • wypełnianie tkanek – polega na ostrzykiwaniu blizn kwasem hialuronowym lub inną substancja wypełniającą.
 • podcinanie blizn – polega na oddzieleniu blizn zrośniętych z tkanką podskórną i powięzią mięśniową i wypełnieniu ubytków celem uniknięcia ponownego tworzenia się zrostów (zabieg stosowany najczęściej do usuwania blizn po trądziku).

rodzaj blizn anlaya

 

Możliwość i skuteczność zastosowania określonego rodzaju terapii przy poszczególnych rodzajach blizn obrazuje poniższa tabelka.

RODZAJ ZABIEGU
RODZAJ BLIZNpeeling chemicznywypełnianie tkanekradiofrekwencja mikroigłowalaseroterapiamiejscowe iniekcje ze steroidówpodcinanie blizn
linijne++
zanikowe+++++
przerostowe++
keloidy+

 

Artykuły

Podaruj prezent najbliższym

Wybierz Voucher kwotowy lub na określoną serię zabiegową i spraw radość ukochanej osobie.

Bezpieczna Klinika

Drodzy Pacjenci 💖

Chcemy, aby Anlaya niezmiennie była dla Was miejscem relaksu i wytchnienia. W klinice działamy i stosujemy się do wszystkich wymogów bezpieczeństwa, dzięki którym wizyty u nas pozostaną bez wpływu na Wasze zdrowie. Dodatkowo wprowadziliśmy kilka nowych zmian, wszystko po to, aby każdy czuł się bezpiecznie.

👩‍⚕️ Regularnie dezynfekujemy wszystkie powierzchnie (łóżka, klamki, sprzęt itp.)
👩‍⚕️ Cały zespół wyposażony jest w środki ochrony osobistej (maski, przyłbice, dezynfektory i odzież ochronną)
👩‍⚕️ Przy wejściu do kliniki dostępny jest płyn dezynfekujący
👩‍⚕️ Regularnie wietrzymy pomieszczenia
👩‍⚕️ Dysponujemy szybami ochronnymi w recepcji i przy stanowiskach manicure & pedicure
👩‍⚕️ Stosujemy jedynie certyfikowane środki do dezynfekcji
👩‍⚕️ Każdy ma mierzoną temperaturę
👩‍⚕️ Zachowujemy odstępy pomiędzy Klientami, a grafik został dostosowany w taki sposób, by Pacjenci mieli ze sobą jak najmniejszą styczność
👩‍⚕️ Wszyscy wypełniają ankietę dotyczącą stanu zdrowia

U nas możecie czuć się bezpiecznie ❤

Do zobaczenia w Naszej klinice 🌺