Najskuteczniejsze i najpopularniejsze metody usuwania zmarszczek

Zdrowa, jędrna i zadbana skóra to stan, który zdecydowana większość z nas chce zachować przez jak najdłuższy czas. Jednak bardzo często zdarza się, że na twarzy i w okolicach dekoltu dosyć wcześnie zaczynają pojawiać się pierwsze zmarszczki. Czynników na to wpływających może być wiele – niezdrowy tryb życia, nadmierne opalanie się, hormony i geny. Z biegiem czasu, w wyniku starzejącej się skóry, zmarszczek przybywa i zaczynają być one coraz bardziej widoczne. Kiedy zdecydować się na usuwanie zmarszczek i jak skutecznie sobie z nimi radzić na poszczególnych etapach życia i na określonych partiach ciała?

 

 

Kiedy pojawiają się zmarszczki, czym są i jakie są ich rodzaje?

Proces starzenia się skóry rozpoczyna się około 25 roku życia. Właśnie po tym czasie zaczyna powoli ubywać naturalnego budulca skóry, jakim są włókna elastyny i kolagenu oraz kwas hialuronowy. Ten ostatni odpowiedzialny jest za podtrzymywanie struktury skóry. Spadająca aktywność komórek skóry właściwej (fibroblastów) prowadzi do wiotczenia skóry i utraty jej gęstości, co w połączeniu z wykonywaną przez nią dużą ilością pracy każdego dnia prowadzi do tworzenia się zmarszczek, czyli ubytków w powierzchni skóry.

Zmarszczki dzieli się na cztery rodzaje związane z tempem i przyczyną ich powstawania. Są to:

  • Zmarszczki mimiczne (zwane inaczej dynamicznymi). Są one wynikiem ruchów mięśni mimicznych twarzy. Wyrażanie emocji wymusza kurczenie i rozkurczanie się mięśni. Z czasem skóra zaczyna tracić zdolność pełnego rozkurczania, co prowadzi do powstawania bruzd na czole (lwia zmarszczka oraz zmarszczki porzeczne), w okolicach ust, oczu (tzw. kurze łapki) i brwi.
  • Zmarszczki strukturalne (posłoneczne). Występują u osób, które bardzo często wystawiają swoją twarz na działanie promieni słonecznych lub/i tych, które dużo korzystają z solarium.
  • Zmarszczki senne. Powstają najczęściej na policzkach i są wynikiem ugniatania skóry podczas snu. W młodym wieku się rozciągają, natomiast z czasem się utrwalają, podobnie jak zmarszczki mimiczne.
  • Zmarszczki grawitacyjne. Przyczyną ich powstawania jest stopniowe starzenie się skóry połączone z działaniem przyciągania ziemskiego. Tworzą się w okolicach powiek, na policzkach, od kącików ust w dół (bruzdy marionetki) oraz na szyi.

 

Jak usunąć zmarszczki palacza oraz drobniejsze bruzdy na twarzy?

Likwidacja zmarszczek przychodzi na myśl niemal każdemu, kto zaczyna tracić pewność siebie wynikającą m.in. z niezadowolenia z własnego wyglądu. Warto jednak wiedzieć, że proces powstawania niektórych z nich można znacząco opóźnić. Ograniczenie stresu, unikanie środowisk palaczy oraz niewystawianie swojego ciała na działanie ostrych promieni słonecznych pozwoli zapobiec wytwarzaniu się w skórze wolnych rodników niszczących białka i lipidy w błonie komórkowej skóry.

U osób będących aktywnymi palaczami pojawiają zmarszczki promieniste wokół ust, które są wynikiem częstego zaciągania się dymem papierosowym. Są to tzw. zmarszczki palacza, których nie da się zlikwidować domowymi sposobami. Usuwanie zmarszczek palacza jest możliwe przy użyciu toksyny botulinowej lub preparatu zawierającego kwas hialuronowy, który to jest naturalnym składnikiem występującym w skórze człowieka przez co, po okresie ok. 9-12 miesięcy zostaje on wchłonięty przez organizm, a sam zabieg należy powtórzyć. Ten związek organiczny jest więc idealnym rozwiązaniem dla osób, które zastanawiają się jak pozbyć się zmarszczek przy ustach. Jednak kwas hialuronowy ma znacznie szerszy zakres zastosowań w medycynie estetycznej. Za jego pośrednictwem można przeprowadzić zabieg usuwania zmarszczek na dekolcie, na szyi, a także wypełnić głębsze bruzdy, czyli przeprowadzić likwidację zmarszczek na czole lub zabieg usuwania lwiej zmarszczki (tutaj również bardzo skuteczna jest toksyna botulinowa). Co ważne, terapia z użyciem kwasu hialuronowego jest bezbolesna i bezinwazyjna.

 

Usuwanie zmarszczek laserem – uniwersalna i skuteczna metoda

Dla osób, które nie mają dużych zmarszczek bardzo dobrym zabiegiem są peelingi chemiczne, które pozwalają zredukować drobne zmiany na skórze. Laserowe usuwanie zmarszczek jest rozwiązaniem, po które sięgają osoby szukające efektywnego i nieinwazyjnego rozwiązania, pomagającego w odzyskaniu jędrności i sprężystości skóry. Za pośrednictwem nowoczesnego lasera możliwe jest wykonanie szerokiej gamy zabiegów, takich jak: likwidacja zmarszczek pod oczami, usuwanie zmarszczek na szyi i dekolcie, usuwanie zmarszczek na czole oraz innych zmarszczek mimicznych, przywrócenie elastyczności skórze. Całkowite efekty po usunięciu bruzd widoczne są po ok. 3-6 miesiącach, a pierwsze pozytywne zmiany są widoczne po kilku dniach od wykonania zabiegu.

Poniżej umieszczamy zestawienie, które ukazuje jaki zabieg dedykowany jest do konkretnego rodzaju zmarszczek:

Rodzaj zmarszczekRodzaj zabiegu
Peelingi chemiczneToksyna botulinowaKwas hialuronowyLaser frakcyjny
Delikatne zmarszczki mimiczne+ – ++
Większe zmarszczki mimiczne ++ +
Lwia zmarszczka++ +
Poprzeczne zmarszczki na czole++ +
Zmarszczki palacza+++
Bruzdy marionetki + +
Zmarszczki na szyi i dekolcie –++
Zmarszczki na dłoniach – – –+

 

Należy pamiętać, że takie zabiegi, jak np. laserowe usuwanie zmarszczek na czole, czy usuwanie zmarszczek pod oczami powinny być przeprowadzane przez doświadczone osoby, w specjalistycznym gabinecie zajmującym się medycyną estetyczną, jak Anlaya Medical Clinic mieszcząca się w Warszawie. Tylko wysoko wykwalifikowany personel używający nowoczesnego sprzętu jest w stanie zagwarantować bezpieczeństwo oraz skuteczność wykonywanych zabiegów.

Artykuły

Podaruj prezent najbliższym

Wybierz Voucher kwotowy lub na określoną serię zabiegową i spraw radość ukochanej osobie.

Bezpieczna Klinika

Drodzy Pacjenci 💖

Chcemy, aby Anlaya niezmiennie była dla Was miejscem relaksu i wytchnienia. W klinice działamy i stosujemy się do wszystkich wymogów bezpieczeństwa, dzięki którym wizyty u nas pozostaną bez wpływu na Wasze zdrowie. Dodatkowo wprowadziliśmy kilka nowych zmian, wszystko po to, aby każdy czuł się bezpiecznie.

👩‍⚕️ Regularnie dezynfekujemy wszystkie powierzchnie (łóżka, klamki, sprzęt itp.)
👩‍⚕️ Cały zespół wyposażony jest w środki ochrony osobistej (maski, przyłbice, dezynfektory i odzież ochronną)
👩‍⚕️ Przy wejściu do kliniki dostępny jest płyn dezynfekujący
👩‍⚕️ Regularnie wietrzymy pomieszczenia
👩‍⚕️ Dysponujemy szybami ochronnymi w recepcji i przy stanowiskach manicure & pedicure
👩‍⚕️ Stosujemy jedynie certyfikowane środki do dezynfekcji
👩‍⚕️ Każdy ma mierzoną temperaturę
👩‍⚕️ Zachowujemy odstępy pomiędzy Klientami, a grafik został dostosowany w taki sposób, by Pacjenci mieli ze sobą jak najmniejszą styczność
👩‍⚕️ Wszyscy wypełniają ankietę dotyczącą stanu zdrowia

U nas możecie czuć się bezpiecznie ❤

Do zobaczenia w Naszej klinice 🌺