Skuteczne i sprawdzone metody na walkę z bliznami potrądzikowymi

Trądzik to jedno z najbardziej powszechnych schorzeń skórnych. Statystycznie walczy z nim ponad 80 proc. ludzi w wieku 18 – 24 lat, dotyka jednak także osoby po 30. roku życia. Ciężkie postaci trądziku pozostawiają często nieestetyczne i trudne do zniwelowania blizny oraz przebarwienia. Zmiany takie, zlokalizowane szczególnie na twarzy, bywają powodem kompleksów i obniżonej samooceny. Istnieją jednak sposoby, by pozbyć się tego defektu kosmetycznego. O ile wyleczenie trądziku jest zadaniem dla farmakologii, do walki z bliznami i przebarwieniami potrądzikowymi stają nowoczesne technologie, wykorzystywane w medycynie estetycznej.

Blizny po trądziku, tzw. blizny zanikowe, są najczęściej skutkiem nieprawidłowo leczonych zmian skórnych (lub zbyt późnego rozpoczęcia leczenia), nieodpowiedniej higieny cery trądzikowej oraz przede wszystkim toczącej się bardzo głęboko w strukturach skóry infekcji bakteryjnej. Redukcja blizn jest jednak możliwa dzięki zabiegom medycyny estetycznej.

Blizny potrądzikowe – jak powstają?

Trądzik jest stanem zapalnym skóry, przed którym organizm próbuje się bronić i z którym walczy tak samo, jak z każdym innym schorzeniem. Aby skutecznie zlikwidować powstały w obrębie ogniska zapalnego wykwit, potrzebne jest usunięcie zalegających wokół niego i w nim martwych bakterii i komórek. W przeciwnym wypadku proces gojenia przebiegnie nieprawidłowo. W wyniku tego nowopowstała tkanka będzie zbyt cienka, a to z kolei doprowadzi do wytworzenia się blizny zanikowej. Charakteryzuje się ona kraterowatym wgłębieniem – miejscowym zapadnięciem skóry. Obejmuje niestety najczęściej twarz, ale silnie rozsiany, niewyleczony w odpowiednim czasie trądzik, pozostawia także blizny na szyi, dekolcie oraz plecach. Blizny zanikowe są nieestetyczne i trudno je zamaskować makijażem. Skóra w tych miejscach jest sztywna, pozbawiona elastyczności i wygląda jak „podziobana”.

Problem z bliznami potrądzikowymi ma także swoje drugie dno i rzutuje często na stan psychiczny. Oprócz ewidentnego defektu wizualnego, blizny takie stają się przyczyną ogromnych kompleksów, niskiej samooceny, a nawet stanów depresyjnych.

Blizna a przebarwienie

Przebarwienia pozapalne, pojawiające się w miejscu wykwitu, mogą pozostać na skórze jeszcze przez kilka miesięcy po leczeniu, jednak po tym czasie przeważnie znikają. Blizny natomiast to trwałe zmiany w strukturze skóry, powstałe w wyniku ubytku tkanki. Pojawiają się najczęściej wtedy, kiedy ogniska zapalne próbujemy usunąć „na własną rękę” – wyciskając wyprysk, rozdrapując go lub wtedy, kiedy leczenie trądziku wdrożono zbyt późno bądź wcale. Wówczas usuwanie blizn potrądzikowych może okazać się żmudnym i długotrwałym procesem, na szczęście dziś – dzięki wykorzystaniu najnowocześniejszych technologii – całkowicie możliwe.

Jak dbać o cerę trądzikową?

O cerę trądzikową należy dbać szczególnie. Jest to zazwyczaj cera podatna na podrażnienia. Skóra ze skłonnościami do trądziku wymaga więc codziennej, starannej pielęgnacji. Odpowiednie i dokładne oczyszczanie i złuszczanie, a w momencie wystąpienia ogniska – działanie przeciwzapalne. Na co dzień co oczyszczania i złuszczania warto stosować żele i peelingi, a raz w miesiącu poddać się profesjonalnemu zabiegowi peelingu kwasem salicylowym lub delikatnej mikrodermabrazji. Ważnym aspektem jest także odpowiednia dieta i dostarczanie organizmowi odpowiedniej ilości witamin i mikroelementów, które odgrywają istotną rolę w procesie gojenia. Należy także wyeliminować z jadłospisu potrawy pikantne oraz – co niezwykle ważne – zrezygnować całkowicie z palenia papierosów i ograniczyć do minimum alkohol.

sposób na blizny

 

 

 

Sposób na blizny potrądzikowe

Niestety zdarza się, że odpowiednia pielęgnacja nie zawsze chroni przed powstawaniem blizn. Wówczas z pomocą przychodzi medycyna estetyczna i zabiegi, które są w stanie zredukować widoczność, a nawet całkowicie zlikwidować blizny i przebarwienia potrądzikowe. Cieszącym się coraz większą popularnością sposobem redukcji blizn jest laserowe usuwanie blizn. Do tego stosuje się często niezwykle skuteczny laser frakcyjny, wykorzystywany przy zabiegach redukcji blizn trądzikowych, a także usuwaniu blizn pooperacyjnych.

laser frakcyjny

 

 

 

Laser frakcyjny jest nowoczesną i skuteczną metodą walki z przebarwieniami i bliznami potrądzikowymi i pooperacyjnymi. Zabieg wykonywany przy użyciu lasera oparty jest na zjawisku fototermolizy frakcyjnej. Tkanki skóry posiadają tzw. fotoakceptory, które posiadają właściwości wchłaniania energii o określonej długości fal elektromagnetycznych. Do takich substancji należy np. woda, melanina lub białko. Zjawisko fototermolizy wykorzystuje te właściwości skóry. Laser frakcyjny wytwarza energię o takiej długości fal, by fotoakceptory mogły je pochłonąć. Za pośrednictwem lasera woda zawarta w tkankach jest podgrzewana, a wytworzona dzięki temu energia cieplna powoduje mikrouszkodzenia (pixele) skóry. Dzięki temu jest ona zmuszona do szybszej regeneracji i wzmożonego procesu gojenia blizn. Taką metodę redukcji blizn wykorzystuje niezwykle skuteczna laseroterapia wykonywana technologią iPixel, oparta na frakcyjnym rozdziale wiązki promienia. Zabieg jest bezpieczny, a proces rekonwalescencji przebiega krócej, niż w przypadku zabiegów z wykorzystaniem starszych laserów nieablacyjnych.

Zawsze lepiej jest zapobiegać niż leczyć, dlatego tak ważne jest, by w momencie zdiagnozowania konkretnej postaci trądziku, odpowiednio wcześnie wdrożyć leczenie. Istnieje wówczas szansa na uniknięcie powstawania nieestetycznych blizn i przebarwień. Jeśli natomiast borykasz się z tym problemem, warto zgłosić się do kliniki medycyny estetycznej po fachową pomoc. O sposobach walki z bliznami potrądzikowymi możesz porozmawiać w naszym salonie Anlaya Day Spa w Józefowie k. Warszawy.

Artykuły

Podaruj prezent najbliższym

Wybierz Voucher kwotowy lub na określoną serię zabiegową i spraw radość ukochanej osobie.

Bezpieczna Klinika

Drodzy Pacjenci 💖

Chcemy, aby Anlaya niezmiennie była dla Was miejscem relaksu i wytchnienia. W klinice działamy i stosujemy się do wszystkich wymogów bezpieczeństwa, dzięki którym wizyty u nas pozostaną bez wpływu na Wasze zdrowie. Dodatkowo wprowadziliśmy kilka nowych zmian, wszystko po to, aby każdy czuł się bezpiecznie.

👩‍⚕️ Regularnie dezynfekujemy wszystkie powierzchnie (łóżka, klamki, sprzęt itp.)
👩‍⚕️ Cały zespół wyposażony jest w środki ochrony osobistej (maski, przyłbice, dezynfektory i odzież ochronną)
👩‍⚕️ Przy wejściu do kliniki dostępny jest płyn dezynfekujący
👩‍⚕️ Regularnie wietrzymy pomieszczenia
👩‍⚕️ Dysponujemy szybami ochronnymi w recepcji i przy stanowiskach manicure & pedicure
👩‍⚕️ Stosujemy jedynie certyfikowane środki do dezynfekcji
👩‍⚕️ Każdy ma mierzoną temperaturę
👩‍⚕️ Zachowujemy odstępy pomiędzy Klientami, a grafik został dostosowany w taki sposób, by Pacjenci mieli ze sobą jak najmniejszą styczność
👩‍⚕️ Wszyscy wypełniają ankietę dotyczącą stanu zdrowia

U nas możecie czuć się bezpiecznie ❤

Do zobaczenia w Naszej klinice 🌺