Kwas Hialuronowy

KWAS HIALURONOWY – najpopularniejsza substancja w kosmetologii

Kwas hialuronowy znany jest nauce już od wielu lat. Po raz pierwszy został wyizolowany z oka bydlęcego w 1934 roku, a w 1961 został użyty pierwszy raz do celów medycznych w czasie zabiegu operacyjnego uszkodzonej siatkówki. W latach 90-tych zaczęto stosować go w medycynie estetycznej do wypełniania zmarszczek.

Procedury z wykorzystaniem kwasu hialuronowego cieszą się wciąż niesłabnącą popularnością. W samych Stanach Zjednoczonych aż 1 mln zabiegów (ok.10 %) korzysta z dobrodziejstwa tej substancji.

Czym jest kwas hialuronowy ?

Kwas hialuronowy jest polisacharydem, należącym do grupy glikozaminoglikanów. Zbudowany jest z jednostek dwucukrowych: glukuronianu sodu i N-acetyloglukozoaminy, które układają się naprzemiennie. Występuje naturalnie we wszystkich tkankach zwierzęcych. Jest najważniejszym składnikiem substancji międzykomórkowej tkanki łącznej i ścian naczyń krwionośnych. U człowieka najwięcej, bo aż 56 % kwasu znajduje się w skórze. Oprócz skóry kwas hialuronowy występuje w licznych tkankach, takich jak płyn łzowy, płyn stawowy, chrząstka, pępowina, gałka oczna a także mięśnie, układ limfatyczny czy błona śluzowa jamy ustnej.

Jaka jest jego rola?

Kwas hialuronowy ma ogromna zdolność wiązania wody. Jedna cząsteczka tej substancji potrafi związać od 1 tys. do 4 tys. więcej wody niż jego masa. Dzięki temu potrafi zatrzymywać wodę w skórze i utrzymywać jej nawilżenie, jędrność i sprężystość na odpowiednim poziomie. Decyduje o stanie nawodnienia naskórka, wypełniając przestrzenie między jego komórkami. Ponadto kwas hialuronowy wypełnia przestrzenie, w których znajdują się włókna kolagenowe i elastynowe, stanowiąc dla nich rusztowanie i stabilizację. Jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania komórek układu odpornościowego skóry. Ma działanie przeciwutleniające, czyli dezaktywujące wolne rodniki. Pełni funkcję obronną, zapobiega przenikaniu bakterii do skóry ze środowiska zewnętrznego. Bierze udział w procesie gojenia się ran, wspomaga regenerację uszkodzonych komórek skóry.

W przebiegu starzenia się skóry maleje ilość kwasu hialuronowego. Proces ten zaczyna się już w 25 roku życia i między 25 a 50 r.ż. jego ilość spada aż o połowę. Skutkuje to odwodnieniem skóry, dezorganizacją włókien kolagenowych i elastynowych, dla których stanowi podporę, a w konsekwencji utratę elastyczności, sprężystości skóry, pojawienie się zmarszczek. Hamująco na produkcję kwasu hialuronowego wpływa palenie tytoniu, zaburzenia hormonalne, czy stosowanie glikokortykosteroidów.

Kwas hialuronowy jest również obecny we krwi, a jego podwyższone stężenie może wskazywać na toczący się proces zapalny w organizmie. Wzrost kwasu hialuronowego we krwi jest obserwowany w procesie starzenia się, w reumatoidalnym zapaleniu stawów czy marskości wątroby.

Kwas hialuronowy w medycynie

Kwas hialuronowy od lat jest wykorzystywany w różnych dziedzinach medycyny. Jako pierwszy znalazł zastosowanie w okulistyce. Jest stosowany w terapii zaćmy, jaskry, urazów oka, jest składnikiem leków używanych w terapii zespołu suchego oka. Przedłuża pozostawanie substancji leczniczych na powierzchni rogówki, dlatego jest składnikiem kropli do oczu.

W reumatologii i ortopedii jest wykorzystywany do iniekcji dostawowych. Zmniejsza ból, poprawia motorykę stawów w przebiegu chorób zwyrodnieniowych. W dermatologii kwas hialuronowy jest stosowany w leczeniu oparzeń i blizn. Wykorzystuje się go w leczeniu owrzodzeń i uszkodzeń skóry powstających np. w wyniku cukrzycy czy niewydolności żylnej. W radioterapii można wykorzystywać kwas hialuronowy do smarowania skóry głowy, szyi czy piersi przed naświetleniami w celu zmniejszenia reakcji zapalnej. W stomatologii kwas ma korzystne działanie w chorobach przyzębia. Zmniejsza narastanie kamienia nazębnego i rozwój bakterii. W laryngologii stosowany jest do leczenia pęknięcia błony bębenkowej oraz do regeneracji strun głosowych. Kwasem hialuronowym można wypełniać ubytki w wardze oraz podniebieniu miękkim w rozszczepie tych struktur. Kwas hialuronowy jest wykorzystywany w korekcji defektów twarzy, zarówno wrodzonych jak i pourazowych. W chirurgii plastycznej znajduje szerokie zastosowanie m.in. w powiększaniu biustu, prącia.

Kwas hialuronowy w medycynie estetycznej

Od wielu lat dermatolodzy estetyczni poszukują substancji umożliwiających poprawę wyglądu skóry. Już od XIX WIEKU próbowano wstrzykiwać rozmaite produkty w skórę m.in. gumę, oczyszczony lateks czy parafinę, ale z miernymi efektami. Silikon oraz kolagen bydlęcy również nie spełniły oczekiwań lekarzy. Kwas hialuronowy okazał się bardzo dobrą substancją ze względu na swoje właściwość. Po raz pierwszy w medycynie estetycznej zaczęto go stosować w 1992 roku.

Preparaty z kwasem hialuronowym najczęściej stosuje się w celu :

 • wypełniania zmarszczek – zarówno tych na twarzy jak i poziomych zmarszczek na szyi
 • wypełniania ubytków pourazowych oraz blizn zanikowych np. blizn potrądzikowych
 • wypełniania ust
 • powiększania piersi, pośladków
 • kształtowania ud i łydek
 • w zabiegach mezoterapii
 • modelowania konturów twarzy (tzw. zabieg wolumetrii)
 • wykonywani zabiegów tzw. soft lift.

 

Mezoterapia igłowa

Jest to zabieg polegający na serii płytki wkłuć w powierzchowne warstwy skóry i podaniu śródskórnie substancji aktywnych. Jedną ze wstrzykiwanych substancji jest właśnie kwas hialuronowy. Ponadto tą metodą podaje się np. witaminy, minerały, aminokwasy, kwasy nukleinowe. Najczęściej wykonuje się iniekcje z tzw. koktajli, czyli mieszaniny powyższych związków. Zabieg możemy stosować na twarz, dekolt, a także inne obszary np. skóra owłosiona głowy, grzbiety dłoni, okolice pępka. Dla uzyskania najkorzystniejszych efektów zabieg należy wykonywać w seriach po 4-6 zabiegów w odstępach co 2-4 tygodnie. Zamiast wkłuć igłą coraz powszechniej stosuje się specjalne pistolety do mezoterapii z regulacją głębokości wkłucia i ilości podanego preparatu. Mezoterapia jest metodą bezpieczną, ryzyko powikłań jest niewielkie. Po zabiegu skóra może być zaczerwieniona i obrzęknięta, mogą pojawić się drobne krwiaki oraz reakcje alergiczne na podane substancje. Mezoterapia jest przeciwwskazana u osób z cukrzycą, nowotworem, opryszczką, zaburzeniami krzepnięcia, u kobiet w ciąży oraz z nadwrażliwością na stosowane substancje.

 

Ryc.1 Efekty mezoterapii

Źródło:

www.cheshirelasers.co.uk/mesotherapy.html

 

Wypełnianie blizn zanikowych

Jedną z metod redukcji blizn zanikowych jest podanie śródskórnie do blizny substancji wypełniających w celu zmniejszenia zagłębienia. Do powszechnie stosowanych w tym celu substancji należą m.in. kwas hialuronowy, hydroksyapatyt wapnia, kwasu L-polimlekowy, polikaprolakton. Oprócz wypełnienia ubytku dodatkowym działaniem jest stymulacja fibroblastów, czyli komórek produkujących kolagen.

Soft lifting, czyli lifting bez skalpela

Jest to bezinwazyjna i komfortowa dla pacjenta metoda redukcji zmarszczek, poprawy nawodnienia skóry oraz owalu twarzy. Zabieg polega na linijnym podaniu kwasu hialuronowego pod- i śródskórnie za pomocą elastycznych, tępo zakończonych mikrokaniul. Preparat podajemy wzdłuż przebiegu mięśni mimicznych twarzy, co zapobiega tworzeniu się zmarszczek, modeluje twarz. Dodatkowo kwas hialuronowy zwiększa nawilżenie skóry, stymuluje produkcję kolagenu, tworzy dodatkowe rusztowanie dla komórek skóry. Efektem zabiegu jest uzyskanie naturalnego odmłodzenia skóry, bez tzw. efektu maski.

Zabieg jest bezbolesny, nie wymaga podania znieczulenia. Nie dochodzi do uszkodzenia naczyń, dlatego po zabiegu nie obserwujemy pojawiania się krwiaków, zaczerwienienia czy obrzęku. Trwa krótko, bo około 30 min. Po zabiegu konieczne jest stosowanie kremów z filtrem UV, unikanie opalania się i gwałtownych zmian temperatur. Dla uzyskania lepszych efektów zaleca się wykonanie zabiegu 3-krotnie w odstępach 3-4 tygodniowych. Przeciwwskazaniami do zabiegu są m.in. ciąża, karmienie piersią, niewyrównana cukrzyca, choroby nowotworowe, predyspozycja do tworzenia się blizn przerostowych oraz nadwrażliwość na kwas hialuronowy.

Ryc.1 Efekt po zabiegu tzw. soft lift

Źródło: http://www.antiagingclinic.biz/medical/soft

*Zdjęcia pokazują efekt wykonanego zabiegu u konkretnego pacjenta. Efekty mogą różnić się w zależności od indywidualnych cech pacjenta, zastosowania się do zaleceń pozabiegowych, liczby powtórzeń zabiegu, a także umiejętności i doświadczenia osoby przeprowadzającej zabieg.

Wolumetria twarzy

Jest to inaczej modulowanie konturów twarzy. Zabieg jest wskazany w celu uwydatnienia czy uniesienia opadających policzków ( tzw. „chomików” ), modelowania zarysów żuchwy i podbródka, wypełniania „doliny łez”, redukcji zmarszczek i poprawy elastyczności skóry.

W wolumetrii stosuje się specjalny rodzaj kwasy hialuronowego o większej gęstości, który może być wprowadzany w głębokie warstwy skóry. W dniu zabiegu nie można pić alkoholu. Wstrzyknięcie preparatu przeprowadza się za pomocą igły lub kaniuli. Zabieg jest prawie bezbolesny, ale na życzenie pacjenta podawane jest znieczulenie miejscowe. Może być wyczuwalne uczucie rozpierania podczas wprowadzania kwasu. W miejscu podania preparatu mogą pojawić się zaczerwienienie, obrzęk lub niewielkie siniaki. Skutki uboczne znikają po 2-3 dniach. Po zabiegu w ciągu pierwszych 12 h nie wolno nakładać na twarz makijażu. Przez pierwsze 3 dni należy masować delikatnie okolice poddane procedurze oraz spać na plecach. Zabronione jest korzystanie z sauny, solarium lub komór zimna przez czas dwóch tygodni.

Zabieg trwa około 30 minut. Efekty są długotrwałe i utrzymują się 12-18 miesięcy, a należą do nich m.in.

 • wyrównanie objętości twarzy
 • wyprofilowanie kości policzkowych
 • redukcja zagłębień, bruzd i zmarszczek
 • poprawa elastyczności, jędrności i nawilżenia skóry
 • modelowanie owalu twarzy, podbródka, żuchwy
 • usunięcie cieni pod oczami i wypełnienie doliny łez
 • uzyskanie efektu wyszczuplenia twarzy.

Po więcej informacji na temat zabiegów kosmetycznych z użyciem kwasu hialuronowego zapraszamy na naszą stronę https://anlaya.pl/ oraz bezpośrednio do naszej kliniki znajdującej się w Józefowie (okolice Otwocka)!

Artykuły

Podaruj prezent najbliższym

Wybierz Voucher kwotowy lub na określoną serię zabiegową i spraw radość ukochanej osobie.

Bezpieczna Klinika

Drodzy Pacjenci 💖

Chcemy, aby Anlaya niezmiennie była dla Was miejscem relaksu i wytchnienia. W klinice działamy i stosujemy się do wszystkich wymogów bezpieczeństwa, dzięki którym wizyty u nas pozostaną bez wpływu na Wasze zdrowie. Dodatkowo wprowadziliśmy kilka nowych zmian, wszystko po to, aby każdy czuł się bezpiecznie.

👩‍⚕️ Regularnie dezynfekujemy wszystkie powierzchnie (łóżka, klamki, sprzęt itp.)
👩‍⚕️ Cały zespół wyposażony jest w środki ochrony osobistej (maski, przyłbice, dezynfektory i odzież ochronną)
👩‍⚕️ Przy wejściu do kliniki dostępny jest płyn dezynfekujący
👩‍⚕️ Regularnie wietrzymy pomieszczenia
👩‍⚕️ Dysponujemy szybami ochronnymi w recepcji i przy stanowiskach manicure & pedicure
👩‍⚕️ Stosujemy jedynie certyfikowane środki do dezynfekcji
👩‍⚕️ Każdy ma mierzoną temperaturę
👩‍⚕️ Zachowujemy odstępy pomiędzy Klientami, a grafik został dostosowany w taki sposób, by Pacjenci mieli ze sobą jak najmniejszą styczność
👩‍⚕️ Wszyscy wypełniają ankietę dotyczącą stanu zdrowia

U nas możecie czuć się bezpiecznie ❤

Do zobaczenia w Naszej klinice 🌺