Leczenie łysienia i nadmiernego wypadania włosów

Włosy oprócz pełnienia funkcji ochronnych, są naturalną ozdobą człowieka. To one jako jedne z pierwszych mówią nam o nieprawidłowym dobrostanie człowieka, niedoborach składników odżywczych i mineralnych, zaburzeniach hormonalnych, a czasami nawet o poważniejszych chorobach. Na skórze głowy mamy przeciętnie około 100-150 tys. włosów. Włosy rosną średnio z prędkością 1 cm +/- 0,2 cm na miesiąc.

Budowa włosa

Włos zbudowanyjest z korzenia (część włosa w skórze), łodygi (część włosa wystająca ponad powierzchnię skóry), opuszki składającej się z macierzy (nadaje włosom kolor) oraz brodawki włosowej (zniszczenie brodawki powoduje nieodwracalna utratę włosa). Mieszek włosa jest zagłębieniem naskórka w głąb skóry, z którego wyrastają włosy. Do mieszka uchodzi mięsień przywłosśny (powoduje gęsią skórkę), gruczoł łojowy oraz w niektórych obszarach skóry gruczoł apokrynowy (produkuje substancje nadające potowi charakterystyczna woń).

 

Ryc.1 Budowa włosa
https://www.mp.pl/pacjent/dermatologia/choroby/chorobyskory/73227,choroby-wlosow

Wzrost włosa

U człowieka włosy nie rosną w sposób ciągły. Każdy włos przechodzi jedną z 3 faz cyklu rozwojowego
– faza wzrostu (anagen) – w tej fazie komórki macierzy włosa dzielą się najintensywniej, znajduje się w niej 80-85 % włosów, trwa średnio 3-6 lat.
– faza inwolucji (katagen) – opuszka włosa ulega zanikowi, rogowaceniu, w tej fazie znajduje się około 1-3 % włosów, trwa 2-4 tygodnie.
– faza spoczynkowa (telogen)- trwa 2-4 miesiące, dotyczy 10-20 % włosów.
Następnie włos wypada, a w jego miejsce wyrasta nowy. Na dobę średnio wypada 60-100 włosów. U każdego z nas liczba ta jest inna i zależy od czynników genetycznych hormonalnych, a nawet pory roku (więcej włosów wypada jesienią).

Ryc 2. Fazy wzrostu włosa

Budowa włosa

 

Wpływ hormonów na wzrost włosa

Hormony mają wpływ na długość trwania poszczególnych faz wzrostu włosa. Estrogeny działają pobudzająco na wzrost włosa i wydłużają jego fazę wzrostu, czyli anagen. Natomiast androgeny hamują wzrost włosów na głowie, ale stymulują ich wzrost na pozostałych częściach ciała.

Trichogram

Jest to mikroskopowe badanie korzenia włosa. Czasem ocenia się też łodygę włosa. Ma na celu ustalenie przyczyny łysienia, ocenę stanu włosa. Do badania pobiera się około 50-100 włosów, a następnie ogląda pod mikroskopem.

Łysienie

Jest to przejściowa lub trwała utrata włosów. Może dotyczyć skóry głowy, ale także innych powierzchni ciała. Przyczyny tej choroby są różnorakie :

zaburzenia hormonalne
stosowane leki (immunosupresyjne, przeciwkrzepliwe, stosowane w nadczynności tarczycy)
grzybica włosów
substancje toksyczne (zatrucie arsenem, rtęcią, talem)
choroby dermatologiczne np. liszaj płaski, toczeń rumieniowaty, twardzina, łuszczyca, atopowe zapalenie skóry czynniki zakaźne.

Wyróżniamy kilka typów łysienia:
1.  łysienie androgenowe męskie
Występuje u mężczyzn pod wpływem działania męskich hormonów, czyli androgenów. Pojawia się u większości mężczyzn po 40 r.ż., często znacznie wcześniej. Zależy od czynników genetycznych (jeśli mężczyźni w rodzinie zaczynali wcześnie łysieć, to w kolejnych pokoleniach tak prawdopodobnie będzie, a ryzyko jeszcze wzrasta, gdy matka albo siostra również miały problemy z przedwczesnym łysieniem). Rozpoczyna się od szczytu głowy, tworząc charakterystyczne zakola.
W leczeniu stosujemy minoksydyl (np. preparat Loxon) w postaci 1-5 % roztworów stosowanych 2 razy dziennie. Pogrubienie włosów i zaprzestanie ich wypadania utrzymuje się tak długo, jak stosowany jest lek. Po jego odstawieniu w ciągu kilku miesięcy włosy zaczynają znowu wypadać. Doustnie mężczyźni mogą stosować finasteryd. Jest to lek pierwotnie przeznaczony do leczenia przerostu gruczołu krokowego. Jego dodatkowym działaniem jest zmniejszanie aktywności testosteronu w cebulkach włosa i zahamowanie ich wypadania. Niestety lek nie działa po jego odstawieniu i może powodować zaburzenia związane z erekcją.

2.  łysienie androgenowe u kobiet
Występuje rzadziej niż u mężczyzn i pojawia się przeważnie po 30 r.ż. Spowodowane jest spadkiem stężenia żeńskich hormonów, czyli estrogenów i wzrostem androgenów. Charakter łysienia jest inny niż u mężczyzn, dochodzi do przerzedzenia włosów na wierzchołku głowy i poszerzenia środkowego przedziałka. Po pojawieniu się menopauzy utrata włosów zwiększa się, dodatkowo obejmując skronie. Musimy też pamiętać, że lakiery, farby do włosów mogą prowokować wypadanie włosów.
W leczeniu również stosuje się minoksydyl i niestety tak samo jak u mężczyzn po zaprzestaniu leczenia włosy zaczynają wypadać ponownie. Ponadto przez lekarzy przepisywane są preparaty z estrogenami na skórę głowy (np. Alpicort E). Pomocne bywają tabletki antykoncepcyjne.

3. Łysienie plackowate
Charakteryzuje się nagłą utratą włosów (nawet w ciągu kilku godzin), które wypadają ogniskowo, tworząc okrągłe, łyse placki na skórze głowy lub innych części ciała. Dotyczy zarówno osób dorosłych i dzieci, cierpi na nie około 1 % populacji. Jest związane z chorobami autoimmunologicznymi (czyli takimi, w których organizm atakuje własne tkanki i narządy) np. bielactwem, zapaleniami tarczycy. Niekiedy może być wywołane ciężkimi przeżyciami psychicznymi, stresującymi sytuacjami.

Ryc 3. Łysienie plackowate

Łysienie plackowate – co wiemy na temat tego schorzenia?

 

Chociaż początek choroby bywa szybki i drastyczny, to łysienie plackowate jest odwracalne. U 60 % osób w ciągu roku włosy odrastają samoistnie. W leczeniu stosuje się glikokortykosteroidy w kremie lub w roztworach, substancje, które drażnią mieszek włosowy i stymulują wzrost włosów, minoksydyl oraz naświetlania skóry głowy (metoda PUVA, która polega na naświetlaniu całej skóry głowy w odpowiednich dawkach, przed zabiegiem podaje się lek światłouczulający).

4. łysienie bliznowaciejące
Jest to ciężka odmiana łysienia, w której dochodzi do uszkodzenia mieszka włosowego i trwałej utraty włosów. Może być ogniskowe lub obejmować całą głowę. Jest wywoływane takimi chorobami jak toczeń, liszaj płaski, grzybice. Leczymy chorobę podstawową. Stosuje się glikokortykosteroidy, przeszczep włosów.

Ryc. 4 Łysienie bliznowaciejące

http://lifestyledoctors.wixsite.com/hair-and-scalp/scarring_alopecia

 

5. Łysienie telogenowe
Najczęściej występuje u kobiet po 30-40 r. ż. Jest spowodowane przyspieszonym przejściem włosa w fazę spoczynku. Ten typ łysienia występuje m.in.
– po porodzie
– w wyniku stosowania restrykcyjnej diety
– w niedoczynności tarczycy
– na skutek stresujących sytuacji
– przy stosowaniu tabletek antykoncepcyjnych, pochodnych witaminy A używanych w leczeniu trądziku.

Wypadanie włosów pojawia się po około 3-4 miesięcy od zadziałania czynnika wywołującego. Utrzymuje się przez okres kilku miesięcy i samoistnie ustępuje. Włosy wypadają równomiernie, cała skóra głowy jest przerzedzona.

Nowe metody leczenia łysienia

Leczenie farmakologiczne wypadania włosów często jest nieskuteczne, jego efekty ustępują po zaprzestaniu brania leku, nierzadko wiąże się z różnymi skutkami ubocznymi. W medycynie estetycznej mamy kilka skutecznych metod leczenia łysienia.
Jedną z dających znakomite efekty jest przeszczep włosów. Polega on na pobraniu małego wycinka skóry z okolicy, w której łysienie nie występuje (np. z tylnej i bocznej części głowy) i przeszczepienie jej w okolicę pozbawioną włosów.

Metodą zmniejszającą wypadanie włosów jest mezoterapia skóry głowy. Polega na wstrzykiwaniu w skórę preparatów wzmacniających, stymulujących wzrost włosów. W ich skład wchodzą m.in. witaminy z grupy B, aminokwasy (cysteina, glicyna, ornityna).

Innym równie skutecznym zabiegiem jest kuracja peptydowa. Polega na wstrzykiwaniu przy pomocy specjalnej strzykawki preparatu zawierającego kwas hialuronowy i mieszaninę różnych peptydów. Zabieg należy powtarzać co 2 tygodnie przez 2 miesiące.

Nowością dającą doskonałe efekty jest zabieg regeneracyjny. Polega na pobraniu małego wycinka skóry z linii włosów na karku. Następnie z pobranego fragmentu izoluje się komórki macierzyste (dają początek innym komórkom, również budującym cebulki włosa) i czynniki wzrostu dla włosa, a następnie podaje się je przy pomocy mezoterapii na łysiejące miejsca. Wystarczy jeden zabieg dla uzyskania efektu. Metoda jest bezbolesna, a cały proces trwa około 20-30 min. Zabieg można powtórzyć po 2-3 latach dla podtrzymania efektu.

 

Po więcej informacji na temat zabiegów kosmetycznych zalecanych przy łysieniu zapraszamy na naszą stronę https://anlaya.pl/ oraz bezpośrednio do naszej kliniki znajdującej się w Józefowie (okolice Otwocka). Zapraszamy również klientów z Warszawy.

Artykuły

Podaruj prezent najbliższym

Wybierz Voucher kwotowy lub na określoną serię zabiegową i spraw radość ukochanej osobie.

Bezpieczna Klinika

Drodzy Pacjenci 💖

Chcemy, aby Anlaya niezmiennie była dla Was miejscem relaksu i wytchnienia. W klinice działamy i stosujemy się do wszystkich wymogów bezpieczeństwa, dzięki którym wizyty u nas pozostaną bez wpływu na Wasze zdrowie. Dodatkowo wprowadziliśmy kilka nowych zmian, wszystko po to, aby każdy czuł się bezpiecznie.

👩‍⚕️ Regularnie dezynfekujemy wszystkie powierzchnie (łóżka, klamki, sprzęt itp.)
👩‍⚕️ Cały zespół wyposażony jest w środki ochrony osobistej (maski, przyłbice, dezynfektory i odzież ochronną)
👩‍⚕️ Przy wejściu do kliniki dostępny jest płyn dezynfekujący
👩‍⚕️ Regularnie wietrzymy pomieszczenia
👩‍⚕️ Dysponujemy szybami ochronnymi w recepcji i przy stanowiskach manicure & pedicure
👩‍⚕️ Stosujemy jedynie certyfikowane środki do dezynfekcji
👩‍⚕️ Każdy ma mierzoną temperaturę
👩‍⚕️ Zachowujemy odstępy pomiędzy Klientami, a grafik został dostosowany w taki sposób, by Pacjenci mieli ze sobą jak najmniejszą styczność
👩‍⚕️ Wszyscy wypełniają ankietę dotyczącą stanu zdrowia

U nas możecie czuć się bezpiecznie ❤

Do zobaczenia w Naszej klinice 🌺