Trądzik zwyczajny

Trądzik zwyczajny ( łac. Acne vulgaris) jest powszechnie występującą przewlekłą chorobą skóry, dotyczącą wg szacunków nawet 80 % populacji w wieku 12-30 lat, z czego 20-30 % stanowią postacie umiarkowane i ciężkie. Trądzik jest najczęstszą dolegliwością dermatologiczną wieku młodzieńczego. Co prawda rzadko powoduje poważne implikacje dla funkcjonowania organizmu, ale z uwagi na defekt estetyczny, jaki powoduje, jest przedmiotem badań rzeszy dermatologów.

 

 

Jakie są przyczyny powstawania trądziku?
Trądzik to choroba skóry, a dokładniej gruczołów łojowych, które szczególnie licznie znajdują się w skórze twarzy, głowy,  pleców oraz klatki piersiowej. Gruczoły łojowe są połączone z mieszkami włosowymi ( *na pograniczu skóry i błon śluzowych znajdują się wolne gruczoły). Są to gruczoły typu holokrynowego co oznacza, że  podczas usuwania wydzieliny komórki gruczołu ulegają rozpadowi. Produktem gruczołów łojowych jest sebum  będące mieszaniną wolnych kwasów tłuszczowych, triglicerydów, skwalenu i cholesterolu. W warunkach prawidłowych łój pełni funkcje ochronne dla skóry – tworzy płaszcz hydrolipidowy, który natłuszcza skórę, uelastycznia, a także ma właściwości bakteriobójcze.

 

Ryc.1 budowa gruczołu łojowego https://en.wikipedia.org/wiki/Sebaceous_gland

Gruczoły łojowe objęte hormonalną kontrolą – androgeny działają pobudzająco na wydzielanie sebum, natomiast estrogeny hamująco. W przyczynach powstawania trądziku upatruje się zmiany w gospodarce hormonalnej zachodzące w okresie pokwitania, pod postacią zwiększonej produkcji androgenów, a przede wszystkim jego głównego hormonu, czyli testosteronu. Testosteron w skórze pod wpływem enzymu 5alfa-reduktazy jest zamieniany w jego aktywna formę dihydrotestosteron. W skórze osób cierpiących na trądzik wykrywa się zwiększoną ilość receptorów dla testosteronu i wyższy niż w populacji poziom 5alfa reduktazy. To skłania ku wnioskowi, że w patogenezie wykwitów skórnych większe znaczenie ma nie sam testosteron, a zwiększona aktywność jednostki mieszkowo-łojowej, powodująca nadmierne przekształcanie testosteronu w jego aktywna formę.
Oprócz zwiększonej ilości sebum istotną rolę odgrywa zwiększone rogowacenie warstwy rogowej naskórka. Konsekwencją tych dwóch zjawisk jest zaczopowanie ujścia mieszka włosowego oraz poszerzenie przewodów wyprowadzających gruczołów łojowych. Sebum i martwe komórki rogowe stanowią doskonałą pożywkę dla rozwoju naturalnie występujących w skórze beztlenowych bakterii z rodzaju Propionibacterium acnes. Odpowiadają one za inicjację stanu zapalnego w skórze. P.acnes uwalniają wiele enzymów takich jak lipazy, proteinazy czy hialuronidazy. Lipaza powoduje rozkład triglicerydów na wolne kwasy tłuszczowe (FFA)  i glicerol. FFA drażnią wyściółkę wewnętrzna mieszka powodując powstanie niezapalnych zmian – zaskórników otwartych i zamkniętych. Produkty uwolnione z bakterii wywołują chemotaksje limfocytów CD4+, neutrofilii, które tworzą nacieki zapalne, niszcząc barierę mieszka włosowego i uwalniając jego zawartość do skóry właściwej. Dochodzi do powstania zapalnych wykwitów, czyli grudek i krost.

Ryc. 2 Ewolucja zmian trądzikowych
https://www.northcountynaturalmedicine.com/what-causes-acne-what-factors-contribute-making-acne-worse/

Jakie są objawy trądziku ?
Pierwotnym wykwitem w trądziku jest zaskórnik. Mamy dwa rodzaje zaskórników- zamknięte ( białe, drobne, dobrze widoczne po naciągnięciu skóry) oraz otwarte(w części środkowej znajduje się otwór, z którego wydobywa się masa łoju i złuszczonych komórek utleniająca się pod wpływem powietrza i przybierająca kolor czarny). Wtórnie do nacieków zapalnych powstają grudki, krostki i torbiele ropne.. Ze względu na dominacje poszczególnych wykwitów możemy wyróżnić:
trądzik zaskórników – głównymi wykwitami są zaskórniki zamknięte i otwarte

 

Ryc.3 Trądzik zaskórnikowy
https://podyplomie.pl/medical-tribune/20511,optymalizacja-leczenia-tradziku

trądzik grudkowo-krostkowy – przeważają grudki i krostki

 

 

Ryc. 4 Trądzik grudkowo-krostkowy
https://podyplomie.pl/medical-tribune/17387,tradzik-kiedy-i-jakie-leczenie-miejscowe-kiedy-ogolne

– trądzik ropowiczy -tworzą się nacieki zapalne, torbiele ropne, cysty, zmiany goja się poprzez bliznowacenie
trądzik skupiony – tworzą się bardzo liczne zaskórniki,  głębokie nacieki, torbiele ropne, przetoki, blizny zanikowe i koloidalne. Zmiany ulegają zlewaniu się, mogą zajmować klatkę, piersiową, szyję, ramiona, pośladki, doły pachowe i pachwinowe ( lokalizacja zmian w pachach, pachwinach i na pośladkach jest nazywana trądzikiem odwróconym ). Występuje często u mężczyzn przyjmujących steroidy czy testosteron.

 

Ryc. 5 Trądzik skupiony
http://www.medonet.pl/choroby-od-a-do-z/choroby-skory,tradzik-skupiony—przyczyny–objawy–leczenie-i-zdjecia,artykul,1697691.html

– trądzik piorunujący – ostra postać trądziku, której towarzyszą objawy ogólne np. gorączka, bóle stawowe, podwyższone wskaźniki stanu zapalnego ( leukocytoza, OB, CRP)
– trądzik kosmetyczny – zmiany pojawiają się z powodu źle dobranych kosmetyków do pielęgnacji i makijażu , zwykle pod postacią zaskórników, głównie w okolicy brody
trądzik zawodowy – wywoływany przez substancje chemiczne takie jak: dziegdzie, chlor, oleje.
trądzik niemowlęcy – przyczyna nie jest do końca znana. Podaje się, że może być wywoływany androgenami matczynymi przekazywanymi dziecku w czasie karmienia piersią.
trądzik indukowany przez leki – leki mogące wywoływać zmiany trądzikowe to m.in. steroidy, wit. B12, jod, barbiturany.

 

Leczenie trądziku zwyczajnego

Leczenie trądziku możemy podzielić na miejscowe i ogólne.
1. Leczenie miejscowe
Preparaty miejscowe są podstawowym środkiem w terapii trądziku zwykłego w postaci zaskórnikowej i grudkowo-krostkowej o łagodnym i umiarkowanym nasileniu. Należy je nakładać na całą zmienioną chorobowo skórę. Ich działanie opiera się na zwalczaniu podstawowych przyczyn zmian trądzikowych, czyli redukcji produkcji sebum, zmniejszeniu rogowacenia ujść jednostek włosowo-łojowych, zmniejszaniu namnażania bakterii P. acnes. Wykorzystujemy następujące substancje:
– retinoidy miejscowe- pochodne witaminy A o udowodnionym działaniu przeciwłojotokowym, przeciwzapalnym, przeciwbakteryjnym, regulującym proces keratynizacji. Ddodatkowo zwiększają przepuszczalność dla innych substancji przeciwtrądzikowych np. nadtlenku benzoilu. Substancje te uwrażliwiają na promieniowanie UV, stąd konieczność ich aplikowania wieczorem. Do miejscowych pochodnych wit. A zaliczamy: tretinoinę ( Atrederm,Locacid, Retin-A), izotretinoinę(Isotrex) oraz adapalen( Differin) , tazaroten ( Zorac ).
– nadtlenek benzoilu – posiada właściwości bakteriobójcze, przeciwzapalne i przeciwzaskórnikowe. Stosuje się go w postaci żeli, kremów, lotionów w stężeniach 2,5-10% ( np. Akneroxyd, Benzacne, Brevoxyl). Posiada właściwości drażniące ( suchość skóry, zaczerwienienie złuszczanie), dlatego jego aplikowanie powinno  zaczynać się od niższych stężeń. Również, jak retinoidy wykazuje właściwości fotouczulające, a dodatkowo może powodować odbarwienia na ubraniach.
– kwas azelainowy – wykazuje podobne działanie jak retinoidy czy nadtlenek benzoilu. Dodatkowo hamuje melanogenezę, tym samym  zmniejszając przebarwienia pozapalne.
– antybiotyki miejscowe – wykazują działanie przeciwzapalne i redukujące namnażanie P. acnes. Nie powinno stosować się ich w monoterapii oraz razem z antybiotykiem ogólnym, gdyż zwiększa to ryzyko antybiotykoodporności. Najlepsze efekty uzyskuje się łącząc antybiotyk miejscowy z retinoidem czy nadtlenkiem benzoilu. Do powszechnie stosowanych substancji należą: erytromycyna ( np. Aknemycin, Davercin )  oraz klindamycyna ( np. Dalacin T )

2. Leczenie ogólne
– antybiotyki doustne – wskazane są w trądziku umiarkowanym i ciężkim.
Również jak antybiotyki miejscowe nie powinny być stosowane w monoterapii.  Powszechnie wykorzystywane są: tetracyklina, doksycyklina, erytromycyna oraz najnowsza pochodna tetracykliny – lymecyklina.
– retinoidy systemowe – wskazaniem do ich stosowania są ciężkie postacie trądziku np. trądzik skupiony, piorunujący, odwrócony, nasilone postacie trądziku grudkowo- krostkowego oraz wszystkie postacie trądziku oporne na leczenie pierwszego rzutu. Do stosowanych doustnie retinoidów należy izotretinoina ( Izotek, Aknenormin, Curacne ).
Retinoidy wykazują działanie teratogenne, dlatego przed ich włączeniem konieczne jest stosowanie skutecznej metody antykoncepcji na 1 miesiąc przed i 2 miesiące po zakończeniu terapii oraz wykonanie próby ciążowej, która musi być negatywna. Ponadto ze względu na możliwe działania niepożądane przed rozpoczęciem terapii oraz w jej trakcie  należy monitorować  profil lipidowy, poziom glikemii na czczo, enzymy wątrobowe oraz morfologię krwi obwodowej. Należy pamiętać, że lek może powodować obniżenie nastroju, dlatego należy stosować go ostrożnie u osób z depresją. Skuteczność leczenia zależy od sumarycznej dawki leku, która powinna wynosić w całej kuracji  120-150 mg/ kg m.c.
W trakcie przyjmowania izotretynoiny nie wolno oddawać krwi ,spożywać suplementów zawierających witaminę A oraz stosować zabiegów kosmetycznych na twarz.
Trwała remisja zmian trądzikowych dotyczy 60 % pacjentów, u około 20 % może być konieczne powtórzenie terapii.
– leczenie hormonalne – w postaci doustnych tabletek antykoncepcyjnych. Jest stosowane u dziewczyn po 20 r. ż. z współistniejącą androgenizacją czy zespołem policystycznych jajników.

 

Zabiegi kosmetyczne dla skóry trądzikowej 

W celu wspomagania leczenia wykwitów trądzikowych i przyspieszenia gojenia się zmian potrądzikowych dostępne są różnorakie zabiegi kosmetyczne. Powinny one działać wielowymiarowo, uwzględniając m.in. zmniejszenie produkcji sebum, redukcję stanu zapalnego, zapobieganie tworzeniu się zaskórników, zwężenie porów, przywrócenie właściwego pH skóry, poprawa ukrwienia i utlenienia skóry, zmniejszenie keratynizacji warstwy rogowej naskórka. W tym  celu stosuje się :
– peelingi chemiczne- dla cer trądzikowych stosuje się peelingi z kwasu glikolowego, salicylowego, pirogronowego, migdałowego, ferulowego i azealinowego. Należy pamiętać, że tego typu zabiegów nie wolno stosować, gdy na skórze występują aktywne zmiany zapalne ( np. atopowe zapalenie skóry, trądzik ropowiczy, łuszczyca, wyprysk ),aktywne infekcje wirusowe ( opryszczka ), bakteryjne, niezagojone blizny oraz kuracja  izotretinoiną.
– oczyszczanie manualne – polega na mechanicznym wyciskaniu wydzieliny z ujść jednostek łojowo- włosowych przy użyciu opuszek palców lub łyżeczki Unny. Aby zabieg był skuteczny, wymaga właściwego przygotowania: dokładny demakijaż skóry, następnie peeling enzymatyczny, rozmiękczenie skóry, a po włąściwym etapie zabiegu zdezynfekowanie skóry i nałożenie maski łagodzącej.
– mikrodermabrazję – polega na mechanicznym ścieraniu powierzchownych warstw skóry z możliwością kontroli głębokości ścierania. Ze względu na rodzaj stosowanej aparatury wyróżniamy mikrodermabrazję diamentową ( materiałem ściernym są mikrokryształki diamentu), korundową ( wykorzystuje mikrokryształki sproszkowanego korundu ) oraz oksydermabrazję ( do złuszczania naskórka wykorzystywany jest tlen pod ciśnieniem ). Przeciwskazania do zabiegu są podobne,  jak w przypadku peelingów chemicznych.
– peeling kawitacyjny – jest to bezpieczna i bezbolesna metoda oczyszczania skóry, która wykorzystuje zjawisko kawitacji. Na wilgotnej skórze powstają pęcherzyki wody wypełnione gazem.  Pod wpływem fal ultradźwiękowych wysyłanych  przez urządzenie, dochodzi do wprowadzenia pęcherzyków w drgania i ich pękania w warstwie rogowej skóry i usunięcia martwych komórek, nadmiaru sebum i oczyszczenia mieszków włosowych.

Po więcej informacji na temat zabiegów kosmetycznych zalecanych dla skóry trądzikowej zapraszamy na naszą stronę https://anlaya.pl/ oraz bezpośrednio do salonu kosmetycznego.

Artykuły

Podaruj prezent najbliższym

Wybierz Voucher kwotowy lub na określoną serię zabiegową i spraw radość ukochanej osobie.

Bezpieczna Klinika

Drodzy Pacjenci 💖

Chcemy, aby Anlaya niezmiennie była dla Was miejscem relaksu i wytchnienia. W klinice działamy i stosujemy się do wszystkich wymogów bezpieczeństwa, dzięki którym wizyty u nas pozostaną bez wpływu na Wasze zdrowie. Dodatkowo wprowadziliśmy kilka nowych zmian, wszystko po to, aby każdy czuł się bezpiecznie.

👩‍⚕️ Regularnie dezynfekujemy wszystkie powierzchnie (łóżka, klamki, sprzęt itp.)
👩‍⚕️ Cały zespół wyposażony jest w środki ochrony osobistej (maski, przyłbice, dezynfektory i odzież ochronną)
👩‍⚕️ Przy wejściu do kliniki dostępny jest płyn dezynfekujący
👩‍⚕️ Regularnie wietrzymy pomieszczenia
👩‍⚕️ Dysponujemy szybami ochronnymi w recepcji i przy stanowiskach manicure & pedicure
👩‍⚕️ Stosujemy jedynie certyfikowane środki do dezynfekcji
👩‍⚕️ Każdy ma mierzoną temperaturę
👩‍⚕️ Zachowujemy odstępy pomiędzy Klientami, a grafik został dostosowany w taki sposób, by Pacjenci mieli ze sobą jak najmniejszą styczność
👩‍⚕️ Wszyscy wypełniają ankietę dotyczącą stanu zdrowia

U nas możecie czuć się bezpiecznie ❤

Do zobaczenia w Naszej klinice 🌺