Cellulit – jakie są jego postacie, jak go zdiagnozować, leczyć i jak mu zapobiegać?

Cellulit to zmora wielu kobiet. Najczęściej pojawia się na udach i pośladkach, bez względu na wagę i wiek. Wygląda nieestetycznie i ciężko się go pozbyć domowymi sposobami. Sprawdź jak zdiagnozować i leczyć cellulit różnego rodzaju oraz zapobiegać jego powstawaniu.

Jakie są postacie cellulitu?

  • Cellulit twardy (stały) – charakteryzuje się podskórnymi twardymi zmianami położonymi płasko w tkance podskórnej. Zmiany te mogą być bolesne a w miejscu występowania cellulitu skóra jest sucha i szorstka. Ten rodzaj cellulitu występuje głównie u młodych kobiet (poniżej 25 roku życia). Najczęściej pojawia się na udach, pośladkach i po wewnętrznej stronie kolan.
  • Cellulit wiotki – jego cechą charakterystyczną są liczne grudki a także mało elastyczna skóra w miejscach występowania cellulitu. Najczęściej występuje się u kobiet około 40 roku życia. Cellulit wiotki pojawia się na kończynach górnych i dolnych oraz na brzuchu.
  • Cellulit lipidowy – powstaje na skutek nieprawidłowego metabolizmu tkanki tłuszczowej. Charakteryzuje się występowaniem grudek położonych głęboko w tkance podskórnej. Tego typu zmiany cellulitowe obejmują spore obszary ciała.
  • Cellulit obrzękowy (wodny) – przyczyną powstawania tego rodzaju cellulitu jest woda gromadząca się w tkankach, powodująca obrzęki. W miejscach występowania zmian skóra jest miękka i daje się odkształcać pod naciskiem. Cellulit obrzękowy zwykle atakuje najpierw niższe partie kończyn dolnych, a następnie uda i pośladki.
  • Cellulit cyrkulacyjny (odmiana mieszana) – jest połączeniem obu wyżej wymienionych postaci. Charakteryzuje się występowaniem w różnych miejscach u tego samego pacjenta.

Jak zdiagnozować cellulit?

Rozpoznanie cellulitu szczególnie w początkowych fazach nie jest łatwe, może być mniej lub bardziej widoczny i dawać różne objawy. Skóra i mięśnie mogą charakteryzować się wiotkością i zmniejszonym napięciem. Zauważalne są wyczuwalne grudki podskórne, obrzęki w miejscach występowania cellulitu i zmiany relacji pomiędzy zanikającą tkanką mięśniową, a powiększającą się tkanką tłuszczową. Dokładne określenie postaci cellulitu wymaga konsultacji ze specjalistą. Badania termograficzne pomogą dokładnie zdiagnozować skalę zmian, które występują w tkance podskórnej ciała.

Jak leczyć zmiany?

Najskuteczniejsze w leczeniu cellulitu są profesjonalne zabiegi. Do wyboru mamy kilka rodzajów nieinwazyjnych zabiegów: Masaż podciśnieniowy – silnie stymulujący masaż ciała za pomocą głowic z rolkami, mezoterapia igłowa – wprowadzenie odżywczych substancji w odpowiednie warstwy skóry, masaż bańką chińska – podciśnienie wytwarzane podczas masażu gumową kulą rozbija cellulit, usprawnia przepływ krwi oraz limfy i łagodzi obrzęki.

Zabiegi i ich częstotliwość powinny być dobrane indywidualnie dla każdego pacjenta. Sam zabieg może nie wystarczyć dlatego potrzebna jest kompleksowa i rzetelna obsługa. Specjaliści Anlaya Day Spa w walce z cellulitem zalecają nie tylko zabiegi, ale także zmianę nawyków żywieniowych, przy pomocy konsultanta dietetycznego. Należy pamiętać również o aktywności fizycznej. Do zwalczania zmian cellulitowych zalecany jest trening siłowy oraz aerobowy, który prowadzi do zmniejszenia tłuszczu podskórnego znajdującego się nad warstwą mięśni. Efektem profesjonalnych zabiegów, przestrzegania diety oraz długotrwałego wysiłku fizycznego będzie elastyczna, napięta i wygładzona skóra.

Co zrobić, by zapobiec powstaniu cellulitu?

Prowadząc odpowiedni styl życia możemy zmniejszyć ryzyko powstania cellulitu. Przede wszystkim należy ograniczyć spożywanie tłuszczów. Najlepiej unikać dań smażonych,  zrezygnować z fast foodów i napojów z dużą ilością cukru. Pamiętaj, że palenie tytoniu zwiększa ryzyko wystąpienia cellulitu. Dym papierosowy osłabia tworzenie kolagenu, głównego białka strukturalnego tkanki łącznej. Osłabiona tkanka łączna może umożliwić łatwiejsze przenikanie komórek tłuszczowych do skóry właściwej. Dieta antycellulitowan powinna zawierać dużo błonnika – wprowadź do swojego menu kasze, brązowy ryż, cytrusy i jabłka. Zalecana jest także aktywność fizyczna wymagająca długotrwałego wysiłku – pływanie, rower, spacery. Obecnie mamy również dostęp do wielu nowoczesnych metod, które pomagają zapobiegać powstawaniu cellulitu. Aby zminimalizować ryzyko pojawienia się “pomarańczowej skórki” eksperci Anlaya Day Spa zalecają regularne korzystanie z profesjonalnych masaży antycellulitowych i zabiegów, które pobudzają skórę do produkcji kolagenu, mają na celu jej odżywienie, utrzymanie jędrności i elatyczności.

Artykuły

Podaruj prezent najbliższym

Wybierz Voucher kwotowy lub na określoną serię zabiegową i spraw radość ukochanej osobie.

Bezpieczna Klinika

Drodzy Pacjenci 💖

Chcemy, aby Anlaya niezmiennie była dla Was miejscem relaksu i wytchnienia. W klinice działamy i stosujemy się do wszystkich wymogów bezpieczeństwa, dzięki którym wizyty u nas pozostaną bez wpływu na Wasze zdrowie. Dodatkowo wprowadziliśmy kilka nowych zmian, wszystko po to, aby każdy czuł się bezpiecznie.

👩‍⚕️ Regularnie dezynfekujemy wszystkie powierzchnie (łóżka, klamki, sprzęt itp.)
👩‍⚕️ Cały zespół wyposażony jest w środki ochrony osobistej (maski, przyłbice, dezynfektory i odzież ochronną)
👩‍⚕️ Przy wejściu do kliniki dostępny jest płyn dezynfekujący
👩‍⚕️ Regularnie wietrzymy pomieszczenia
👩‍⚕️ Dysponujemy szybami ochronnymi w recepcji i przy stanowiskach manicure & pedicure
👩‍⚕️ Stosujemy jedynie certyfikowane środki do dezynfekcji
👩‍⚕️ Każdy ma mierzoną temperaturę
👩‍⚕️ Zachowujemy odstępy pomiędzy Klientami, a grafik został dostosowany w taki sposób, by Pacjenci mieli ze sobą jak najmniejszą styczność
👩‍⚕️ Wszyscy wypełniają ankietę dotyczącą stanu zdrowia

U nas możecie czuć się bezpiecznie ❤

Do zobaczenia w Naszej klinice 🌺